Starożytny Egipt czeka na ciekawskich. Ostatnie dni wystawy w Galerii Jurajskiej

25.01.2023

Starożytny Egipt czeka na ciekawskich. Ostatnie dni wystawy w Galerii Jurajskiej

Pomysł na ostatnie dni zimowych ferii – może wycieczka do Egiptu faraonów? Tylko do niedzieli, 29 stycznia, w Galerii Jurajskiej można odwiedzić stworzone tam starożytne miasteczko.

Starożytny Egipt ze wszystkimi swoimi sekretami jeszcze przez kilka dni pozostaje na wyciągnięcie ręki. Mumie, grobowce, piramidy, a nawet pustynia – to wszystko można oglądać do 29 stycznia w Galerii Jurajskiej w Częstochowie.

Trwa tam jedyna w swoim rodzaju, interaktywna wystawa, która przenosi najmłodszych w czasy faraonów. W Galerii zbudowano dosłownie starożytne miasto, na które składa się kompleks aż 7 oddzielnych budowli, które odwzorowują architekturę sprzed tysięcy lat.

Można tu znaleźć m.in. bramę do krainy faraonów, olbrzymią piramidę, która skrywa hieroglify, dwukomnatowy, grobowiec z mumią w środku, realistycznych rozmiarów tron faraona pokryty malowidłami i hieroglifami, wszystko w pustynnym klimacie gorącego Egiptu.

Dla dzieci, które odwidzą wystawę organizatorzy przygotowali masę zabaw i zagadek do rozwiązania, począwszy od rozszyfrowywania hieroglifów, przez poszukiwania grobowca faraona, po wykopaliska, które można prowadzić w piaskach pustyni.

Ponadto, najmłodsi mogą zbudować własną piramidę, wyprodukować papirus, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tronie. Do tego niemal do każdej z budowli, która pojawia się na wystawie można wejść, a co za tym idzie przenieść się nad majestatyczny Nil.

Pomagają w tym także stroje. Dzieci odwiedzające wystawę mają możliwość przebrania się za starożytnych Egipcjan. Odwiedzając kolejne atrakcje kolekcjonuje się natomiast pieczątki. Zebranie wszystkich kończy się przyznaniem „Dyplomu Superarcheologa”.

Przygotowana wystawa to prawdziwa gratka dla młodych osób, które fascynuje historia, starożytność i odkrywanie zaginionych światów, ale także dla tych, którzy lubią poczuć emocje, jakie towarzyszą wyprawie w nieznane i ekscytującej przygodzie rodem z filmów o Indiana Jones.

Wystawa „Odkryj tajemnice faraonów!” jest ogólnodostępna dla dzieci i młodzieży szkolnej. Można na nią wejść bezpłatnie. Czynna jest w dni handlowe w godzinach od 11.00 do 19.00. Wystawę można także oglądać w grupach zorganizowanych do 25 osób.

Mile widziane są grupy półkolonijne, przedszkolne i szkolne. Te muszą jednak wcześniej zarezerwować termin zwiedzania. W tym celu należy przedzwonić pod numer tel. 539 983 568.

  • źródło: Galeria Jurajska/Guarana PR
Najnowsze artykuły