Startuje akcja “Pilnuję wyborów”. Posłanka Izabela Leszczyna zachęca do zapisów

26.06.2023

Startuje akcja “Pilnuję wyborów”. Posłanka Izabela Leszczyna zachęca do zapisów

Każdy może przypilnować wyborów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby Polska była demokratyczna i praworządna – mówiła w poniedziałek podczas konferencji inaugurującej akcję „Pilnuję wyborów” posłanka PO Izabela Leszczyna.

– Ostatnio słyszeliśmy prezesa Kaczyńskiego, który opowiada o obronie suwerenności Polski, ale żeby Polska była suwerenna i silna musi być w strukturach Unii Europejskiej i NATO. Nie ma innej drogi. Prezes Kaczyński chyba tego nie rozumie – stwierdziła wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej i zachęcała do zapisywania się do Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

– Każdy może przypilnować wyborów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby Polska była demokratyczna i praworządna, żeby pieniądze z krajowego planu odbudowy płynęły szerokim strumieniem i żebyśmy mogli zainwestować w szpitale, szkoły, drogi, transport, transformację energetyczną, czyli tani prąd – mówiła Izabela Leszczyna.

– Mamy specjalną stronę internetową www.okw.koalicjaobywatelska.pilnujewyborow.pl. Można się na niej zarejestrować jako członek komisji wyborczej lub mąż zaufania. Pierwszy raz przy wyborach będziemy mieć specjalną aplikację, która pozwoli członkom komisji wyborczej, a także mężom zaufania na bieżąco informować sztab Koalicji Obywatelskiej o tym, co się dzieje w komisji, czy wybory przebiegają poprawnie i czy nie ma tam żadnych naruszeń i zaniedbań. Po ciszy wyborczej ta aplikacja pozwoli na to, byśmy mogli sami rzetelnie podać, jak wyglądały wybory i jakie są wyniki w poszczególnych komisjach i okręgach – tłumaczył wiceprezydent Częstochowy Bartłomiej Sabat, który jest koordynatorem całej akcji w okręgu nr 28, obejmującym Częstochowę i powiat częstochowski, a także powiaty: kłobucki, lubliniecki i myszkowski.

– Na tę chwilę w naszym okręgu jest 409 komisji wyborczych. Oznacza to, że w naszej aplikacji będziemy potrzebować około 1000 osób, które będą członkami komisji, mężami zaufania, a także obserwatorami. Dopiero oficjalnie rozpoczynamy naszą kampanię, a już mamy tu w Częstochowie ponad 200 osób i codziennie ta liczba chętnych rośnie – podkreślił.

Koalicja Obywatelska w najbliższych dniach prowadzić będzie w Częstochowie akcje ulotkową, aby uświadomić jak najwięcej ludzi, że obrona wyborów jest niezwykle ważna. – Każdy, kto będzie chciał się zaangażować w tę akcję, będzie miał zapewnioną opiekę prawną, konsultacje i zostanie odpowiednio przeszkolony. Myślę, że to bardzo ważna akcja i mam nadzieję, że dzięki niej wybory będą przeprowadzone rzetelnie i będziemy pewni wyników, a także tego, że wybory będą uczciwe, a nie zakrzywione przez Prawo i Sprawiedliwość – zaznaczył wiceprezydent Bartłomiej Sabat.

  • pn
Najnowsze artykuły