Strategia rządu na piątą falę. Krótsza kwarantanna i łatwiejszy dostęp do testów

21.01.2022

Strategia rządu na piątą falę. Krótsza kwarantanna i łatwiejszy dostęp do testów

Skrócenie kwarantanny do 7 dni, testy COVID w aptekach i zwiększenie liczby łóżek w szpitalach – to strategia rządu na piątą falę koronawirusa, którą podczas konferencji przedstawił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

– Mamy do czynienia z eksplozją epidemii – mówił podczas konferencji Andrzej Niedzielski, minister zdrowia. Dzisiaj w Polsce potwierdzono 36 665 nowych przypadków koronawirusa, a jutro według wstępnych danych ta liczba może przekroczyć 40 tysięcy.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił najważniejsze elementy strategii rządu w walce z piątą falą koronawirusa. Pierwsze z działań to zwiększenie liczby łóżek covidowych w szpitalach. – Obecnie mamy trend, że wolnych miejsc w szpitalach jest coraz więcej, ale za 7-10 dni ta tendencja może się zmienić – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Kolejną nowością ma być wprowadzenie darmowych testów antygenowych w aptekach, która ma zacząć funkcjonować 27 stycznia 2022 roku. Za testy ma zapłacić NFZ, a apteka ma zapewnić oddzielne pomieszczenie do wykonania testów, aby pacjenci czuli się komfortowo.

Poza tym usprawnione zostaną procedury, dzięki którym każda osoba z pozytywnym wynikiem testu będzie mogła w ciągu 48 godzin zostać przebadana przez lekarza POZ w domu. Wprowadzona zostanie również praca zdalna w administracji publicznej oraz prawdopodobnie w administracji samorządowej. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował również do wszystkich przedsiębiorców o przejście na pracę zdalną tam, gdzie to możliwe.

Od poniedziałku 24 stycznia kwarantanna z powodu koronawirusa zostanie skrócona do 7 dni. Polska bierze w ten sposób przykład z innych krajów europejskich. Krótsza kwarantanna związana jest z szybszym występowaniem objawów zakażenia wariantem omikron, który także w Polsce staje się dominującym.

  • BM
Najnowsze artykuły