Święta Bożego Narodzenia na Jasnej Górze. Ojcowie paulini zapraszają na pasterkę

24.12.2023

Święta Bożego Narodzenia na Jasnej Górze. Ojcowie paulini zapraszają na pasterkę

W wigilię Narodzenia Pańskiego, 24 grudnia, ostatnia Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00 – to Eucharystia w intencji Ojca Świętego i zakończenie nowenny do Dzieciątka Jezus. Spowiedź tego dnia potrwa do godz. 16.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.
Tradycyjnie Pasterka odprawiona zostanie o godz. 24.00 w Bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po niej Dzieciątko Jezus zostanie przeniesione do szopki znajdującej się na jasnogórskim dziedzińcu. Pasterkę poprzedzi o godz. 23.15 modlitwa Liturgią Godzin w Bazylice.

W Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna Suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po Mszy św. odbędzie się wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claromontani”.
W pierwszy i drugi dzień świąt porządek Mszy św. jak w niedzielę i uroczystości.

Wierni przybywający na Jasną Górę w czasie świątecznym będą mogli nawiedzać jasnogórskie szopki i oddać pokłon Dzieciątku. Będzie tradycyjna szopka na dziedzińcu przed Bazyliką i ruchoma betlejemka, umiejscowiona na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Szopki będzie można nawiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.

Wyjątkową okazją do łączności z Betlejem – Grotą Narodzenia Jezusa jest w tym roku szopka wyrzeźbiona w pniu 300-letniego drzewa oliwnego przez chrześcijan tam zamieszkujących. Znajduje się ona w Bastionie św. Barbary i jest dostępna dla pielgrzymów od godz. 9.00 do 16.00. Jest ona zaproszeniem do otoczenia ich modlitwą i wsparcia materialnego poprzez zakup szopek i innych dewocjonaliów.

 

  • źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Najnowsze artykuły