Święta Wielkanocne na Jasnej Górze

29.03.2024

Święta Wielkanocne na Jasnej Górze

Okres wielkanocny na Jasnej Górze zawsze jest wyjątkowy. Ojcowie paulini zapraszają do wspólnego przeżycia liturgii Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego. Zapoznajcie się ze szczegółowym planem uroczystości w jasnogórskim klasztorze.

– Na Jasnej Górze w czasie Triduum Paschalnego paulini celebrują o godz. 9.00 w Bazylice Liturgię Godzin – modlitwę kapłańską, w której rozważają mękę i śmierć Jezusa. Nawiązują do tradycji Ciemnych Jutrzni (matutinum tenebrarum). W pierwszych wiekach ciemne jutrznie były sprawowane w późnych godzinach wieczornych, a kończyły się zazwyczaj nad ranem. To wyraz czuwania z Chrystusem – wyjaśnia Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wielki Czwartek w Bazylice odbyła się Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Przewodniczył jej przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Po niej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, który znajduje się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Droga krzyżowa

W Wielki Piątek, tradycyjnie już, drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na jej zakończenie odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.19.00 w Bazylice. Przewodniczyć ma o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc. Całą noc trwać będzie także spowiedź.

Poświęcenie pokarmów

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbywać się będzie przed wejściem do Bazyliki, (jeśli pogoda pozwoli), w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Z koszyczkami można będzie przybywać od godz. 9.00 do 16.00. Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.19.00. Przewodniczyć jej ma wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek. Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

– W te wyjątkowe dni, kiedy nie ma Apelu Jasnogórskiego, trwamy w ciszy i skupieniu na modlitwie, wchodząc w tajemnicę miłości Boga do człowieka, ta cisza też ma nam pomóc wejść w głębię wydarzeń tych dni, bo trudno jest zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Procesja rezurekcyjna

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

– Paulini zapraszają do wspólnego przeżywania tego wyjątkowego czasu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Tym, co zwycięża świat jest wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – podkreśla Biuro Prasowe Jasnej Góry.

  • pn
Najnowsze artykuły