Święto plonów w Kruszynie

05.09.2017

Święto plonów w Kruszynie

Gmina Kruszyna była współorganizatorem powiatowych dożynek. Święto plonów dla mieszkańców całego powiatu częstochowskiego zorganizowano po raz osiemnasty.

Dożynki to święto dziękczynienia za ukończenie żniw i innych prac polowych. Jego stałym i wymownym elementem jest przyniesienie przez reprezentacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych. Święto całego powiatu częstochowskiego każdego roku odbywa się w innej gminie.

Tegoroczne obchody miały miejsce w gminie Kruszyna. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej. Podczas nabożeństwa ks proboszcz Dariusz Con poświęcił przyniesione piękne wieńce.

Później wszyscy przeszli w barwnym korowodzie na boisko szkolne, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Korowód prowadziła policja konna, następnie szła orkiestra dęta z Kruszyny, poczty sztandarowe, wieńce dożynkowe, starostowie dożynek, którzy nieśli chleby oraz gospodarze dożynek – Starosta Powiatu Częstochowskiego Krzysztof Smela i Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, a na końcu zaproszeni goście, mieszkańcy i rolnicy.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na wspólną zabawę. Rozpoczęła się ona od koncertu orkiestry dętej z Kruszyny. Później publiczność rozśmieszał kabaret WEŹRZESZ. Zwyczaj dożynkowy to również ośpiewanie wieńców, czyli kilkuminutowy występ artystyczny reprezentacji poszczególnych gmin. Rozpoczynała gmina Kruszyna niezwykle szykownym występem w wykonaniu Ale!Babek. W trakcie prezentacji gmin rozstrzygnięte zostały konkursy prowadzone przez Starostwo Powiatowe “Przodujący producent rolny” i “Ekologiczna zagroda” oraz “Najpiękniejszy wieniec”. Laureaci zostali nagrodzeni upominkami i otrzymali dyplomy.

Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru czyli Dziani i cygańskie gwiazdy. Niezwykle rytmiczna muzyka romska i błyszczące, kolorowe stroje cyganów artystów porwały publiczność do zabawy. Oklaski na zakończenie programu nie miały końca. Dziani dał się namówić na wspólne wykonanie „Ore, ore….” Rozgrzana emocjonalnie publiczność bawiła się jeszcze dwie godziny przy muzyce zespołu LIMITS.

  • kg
  • zdj. UG Kruszyna
Najnowsze artykuły