Szczepienie najskuteczniejszą ochroną przed odrą

18.11.2018

Szczepienie najskuteczniejszą ochroną przed odrą

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od stycznia do października  w Polsce zanotowano 144 przypadki odry, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

– Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości – podkreśla lekarka Joanna Zabielska-Cieciuch. – Z informacji, które do nas docierają, wynika że na odrę chorują tylko niezaszczepione dzieci. Problemem są mogą być dorośli urodzeni przed 1975 r., bo dopiero wówczas wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie. Większość z nich przechorowała odrę, a to daje odporność na całe życie. Co jednak robić w sytuacji, gdy nie wiemy o przebytej w dzieciństwie chorobie? Medycy zalecają konsultacje w przychodni. Jeśli nie wiemy lub nie pamiętamy, czy chorowaliśmy lub byliśmy szczepieni, to powinniśmy: zgłosić się do swojego lekarza, zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze, ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem. – Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki – tłumaczą medycy. – Szczepienia przeciwko odrze przeprowadza się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dopuszczone są do stosowania także u osób dorosłych. Nie zaleca się podawania szczepionki w okresie ciąży, a przez pierwszy miesiąc po szczepieniu nie należy zachodzić w ciążę.

Najczęściej jako źródło zachorowań na odrę wskazuje się obywateli Ukrainy. Ukraińskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia podało, że na Ukrainie tylko w ostatnim tygodniu października na odrę zachorowało ponad 1300 osób. Od początku tego roku zachorowań było już ponad 35 tys., a zdecydowana większość z nich to przypadki osób niezaszczepianych.
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, wielokrotnie bardziej niż np. grypa. Często powoduje też powikłania, np. zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo-jelitowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. – Brakuje materiałów edukacyjnych dla pacjentów, choćby w formie ulotek zachęcających do szczepień, które powinny być dostępne w każdej przychodni – mówią medycy.

 

Przyczyną odry jest wirus, który przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem chorej osoby. Możliwe jest również przeniesienie zakażenia  przez ręce po dotknięciu zabrudzonych wydzieliną z dróg  oddechowych przedmiotów lub powierzchni i następnie przeniesienie wirusów na śluzówki nosa i gardła. Zakaźność choroby jest tak duża, że po zetknięciu się z wirusem odry choruje więcej niż 90% podatnych na zakażenie osób. Odra jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez cztery dni od momentu jej wystąpienia.

Choroba daje liczne i groźne powikłania, a jeden na 1000 chorych umiera – według  Światowej  Organizacji Zdrowia (WHO) odra jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dzieci na  świecie. Objawy odry występują po 10-12 dniach od zakażenia. Wymienić tu można: gorączkę, katar, ból gardła, kaszel (męczący i suchy), zaczerwienienie oczu i światłowstręt. Poza tym w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka.

  • Beata Marciniak
Najnowsze artykuły