Szef MON podpisał umowę na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew

14.04.2022

Szef MON podpisał umowę na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w czwartek umowę na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. We wrześniu pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenie Wojska Polskiego – mówił minister.

Umowa dotyczy dostaw w latach 2022-2023 dwóch jednostek ogniowych, na które złożą się po trzy wyrzutnie iLauncher z pociskami CAMM produkowanymi przez brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA, stacja radiolokacyjna Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem polskiej produkcji i pojazdy transportowo-załadowcze.

 

Szef MON po podpisaniu umowy podkreślał, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicę. “Bardzo wyraźnie widać, że napadnięta przez Rosję Ukraina broni się dzielnie, ale broni się dlatego, że jest przygotowana do obrony. Widzimy, jak ważną rolę odgrywa w procesie obronnym możliwość obrony przeciwpowietrznej, przeciwlotniczej” – zwrócił uwagę.

 

Jak dodał, z tego powodu znacząco przyspieszono dostarczenie na wyposażenie Wojska Polskiego sytemu krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej Narew. “Sądzę, że jest to rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw. Wynika on przede wszystkim z naszej bardzo dobrej współpracy z partnerem brytyjskim, producentem rakiet CAMM oraz wyrzutni, które trafią na wyposażenie WP, ale też wynika z bardzo dobrej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym” – powiedział Błaszczak.

 

Dodał, że we wrześniu br. pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenia polskiego wojska, a druga na przełomie roku.

 

“To ważny dzień, jeżeli chodzi o broń, jaka trafia na wyposażenie Wojska Polskiego” – ocenił.

 

Błaszczak zaznaczył, że podpisana w czwartek umowa to “pierwszy etap w naszej drodze do wzmacniania i rozwoju polskich sił zbrojnych”.

 

Program Narew zakłada uzbrojenie polskiego wojska w system obrony powietrznej będący szczeblem pośrednim między zestawami średniego zasięgu Patriot i bardzo krótkiego zasięgu takimi jak Poprad i Pilica. (PAP)

  • rbk/ dka/ brw/
Najnowsze artykuły