Szumowski: jedyna bezpieczna forma to wybory korespondencyjne

17.04.2020

Szumowski: jedyna bezpieczna forma to wybory korespondencyjne

– Bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za dwa lata. Jeśli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, to jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne – oświadczył w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Tylko taką formę mogę rekomendować – dodał.

Podczas konferencji prasowej Szumowski poinformował o przekazaniu w piątek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rekomendacji w kwestii przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Szef MZ wskazał, że “epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące, prawdopodobnie do półtora roku, dopóki nie pojawi się szczepionka”. – Zgodnie ze wszystkimi danymi różnych grup badających i analizujących sytuację, szczepionka ta może powstać najwcześniej w przeciągu kilkunastu miesięcy – dodał.

W związku z tym jego zdaniem przeprowadzenie w sposób bezpieczny wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie, w jakiej wszyscy idą do urn i spotykają się w lokalach wyborczych będzie możliwe najwcześniej za dwa lata. – I taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne – podkreślił Szumowski.

Zaznaczył, że przeprowadzenie wyborów w formie tradycyjnej związane byłoby ze zbyt dużą liczbą kontaktów międzyludzkich. Dlatego – powtórzył – jedyną formą jaką może rekomendować jako minister zdrowia, z punktu widzenia medycznego, są wybory korespondencyjne, bo “one minimalizują kontakt międzyludzki i ryzyko związane z transmisja wirusa”.

Minister zdrowia podkreślił jednocześnie, że “o wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych” będzie mógł poinformować premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, “gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu”.

Odpowiadając na pytania o wybory korespondencyjne Szumowski powiedział, że “ogólne rekomendacje są takie, żeby maksymalnie zmniejszyć liczbę kontaktów międzyludzkich, aby utrzymywać reżim sanitarny”.

Podkreślił także, iż na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych “nie ma miesiąca, który byłby bezpieczniejszy od innych i nie ma miesiąca, który byłby gorszy od innych”.

– Dziś było wspólne spotkanie ministrów zdrowia i WHO, i było podkreślane, że jesienią spodziewamy się drugiej fali epidemii i czegoś, czego się bardzo obawiamy, czyli fali zachorowań na grypę, która będzie towarzyszyła epidemii koronawirusa. To może oznaczać bardzo poważną sytuację zdrowotną dla większości krajów na świecie półkuli północnej – powiedział minister zdrowia.

  • kg (na podstawie informacji PAP)
Najnowsze artykuły