Tabletka „dzień po” znów dostępna bez recepty? Komisja zdrowia za antykoncepcją awaryjną

12.02.2024

Tabletka „dzień po” znów dostępna bez recepty? Komisja zdrowia za antykoncepcją awaryjną

W styczniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, zgodnie z którą tabletka „dzień po” ma być dostępna bez recepty dla osób od 15. roku życia. W miniony czwartek resort zdrowia poinformował z kolei o pozytywnym zaopiniowaniu projektu ustawy przez sejmową komisję zdrowia.

Informacja o przyjęciu projektu ustawy wywołała wśród opinii publicznej skrajne komentarze. Resort przypomina jednak, że pigułka „dzień po” nie jest tożsama z tabletką wczesnoporonną. –Jest to metoda, która uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia, zapobiega zajściu w ciążę – zaznaczał premier Donald Tusk. – I żeby już rozwiać wszystkie wątpliwości i ewentualne nieporozumienia, mówimy o dostępie bez recepty dla zainteresowanych od 15. roku życia w górę. Dla tej grupy antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty – chodzi o jeden konkretny specyfik nazwany w ustawie: EllaOne. (…) Jest to rozwiązanie najbardziej powszechne w krajach Unii Europejskiej i umożliwi powszechny dostęp do antykoncepcji awaryjnej – dla tych wszystkich, dla których do tej pory ona była właściwie niedostępna. Nie chcę tu wnikać w szczegóły, wystarczy odrobina wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, jak działa ten lek antykoncepcyjny. Czas odgrywa tu kluczową rolę. I fakt, że wymagana była recepta, bardzo często oznaczał w bardzo wielu miejscach w Polsce, że tak de facto antykoncepcja awaryjna była niedostępna dla zainteresowanych – dodał.

– To przełomowa chwila, powrót do europejskich standardów. Rada Ministrów przekazała do Sejmu ustawę przywracającą antykoncepcję awaryjną. Tabletka będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Dbamy o zdrowie i prawa kobiet – mówiła wówczas ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Tabletka „dzień po” dostępna bez recepty nie jest w naszym kraju novum. To przywrócenie stanu prawnego sprzed 2017 roku, kiedy jej zakup nie wymagał przepisu lekarza. Było to związane z decyzją Europejskiej Agencji Leków z 2015 roku, zgodnie z którą tabletka z substancją czynną octan uliprystalu może być wydawana bez przepisu lekarza. – W 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej ta tabletka jest dostępna bez recepty. Tylko w Polsce i na Węgrzech potrzebna jest recepta – przypomina ministra zdrowia.

fot. Ministerstwo Zdrowia

  • mz
Najnowsze artykuły