Tegoroczna edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego dobiegła końca

24.05.2023

Tegoroczna edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego dobiegła końca

18 maja w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbyło się uroczyste zakończenie Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników – zgromadziła bowiem aż 600 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uczestnicy podczas ostatniego spotkania w ramach CzUM wysłuchali wykładów: „Czy materiał może być inteligentny? (prof. dr hab. inż. Grzegorz Golański) oraz „Jak zobaczyć niewidzialne i poczuć nieodczuwalne? – o subiektywnych i obiektywnych aspektach VR w nauce” (mgr Piotr Chabecki). Poznali również tajniki sztuczek magicznych.

Wśród uczestników CzUM, którzy zdobyli pozytywne oceny do swoich indeksów, odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez Politechnikę Częstochowską, firmę Maskpol i DOMBUD Częstochowa.

Finał tegorocznej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego był również okazją do uroczystego podpisania porozumienia o współpracy Politechniki Częstochowskiej z kolejnymi szkołami, tj. IV LO im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa.

Przedsięwzięcie od lat patronatem honorowym obejmują: Prezydent Miasta Częstochowy i Rektor Politechniki Częstochowskiej. Obaj byli obecni na uroczystości i gratulowali uczennicom i uczniom zaliczonego semestru w CzUM. Podziękowania złożyli na ręce opiekunów grup biorących udział w tej edycji.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie młodych ludzi, uczniów szkół średnich do studiowania oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań na kierunkach inżynierskich i ekonomicznych. Dotychczas w akcji wzięło udział ponad 7 tys. uczniów szkół średnich z Częstochowy i regionu. Każdego roku uczestnicy Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego biorą udział w cyklu bezpłatnych wykładów oraz w wybranych zajęciach laboratoryjnych przygotowanych przez kadrę dydaktyczną Uczelni. Tematyka wykładów i zajęć laboratoryjnych jest bardzo zróżnicowana; obejmuje wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technicznych i ekonomicznych.

Szkoły uczestniczące w przedsięwzięciu to:
ZSTiO im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie
IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie
Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie
ZDZ – Zespół Szkół w Częstochowie
ZDZ – Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
Zespół Szkół  Nr 1 w Kłobucku
ZSS w Częstochowie
III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie
II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Z.Herberta
Zespół Szkół im. Generała Józefa Bema w Zawierciu
Technikum nr 4 – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu
VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie
ZSOT Lubliniec – Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego
8 LO Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie

 

źródło i foto: Politechnika Częstochowska

  • opr. pn
Najnowsze artykuły