To już pewne! Częstochowski uniwersytet zmieni nazwę jeszcze w tym roku

13.03.2023

To już pewne! Częstochowski uniwersytet zmieni nazwę jeszcze w tym roku

Od 1 czerwca Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie nie będzie miał już przymiotników w nazwie i stanie się Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie. Uczelnia dołączy tym samym do grona około 20 najważniejszych uniwersyteckich szkół wyższych w Polsce.

W 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie przekształciła się w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. W styczniu 2023 roku Senat uczelni jednogłośnie podjął uchwałę o kolejnej zmianie nazwy. W wyniku prowadzonych przez władzę uczelni starań, 9 marca br. Sejm RP podczas 73. posiedzenia przegłosował projekt ustawy dotyczący zmiany nazwy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. – Wedle zapisów zawartych w dokumencie, po przegłosowaniu ustawy przez Senat oraz uzyskaniu podpisu Prezydenta RP, Uczelnia zmieni nazwę z dniem 1 czerwca 2023 roku. Dzięki temu dołączy do grona około 20 najważniejszych uniwersyteckich szkół wyższych w Polsce – poinformowała uczelnia.

–  Decyzja ta jest oczywiście  wynikiem ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej. W wyniku ewaluacji  przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki aż sześć dyscyplin uzyskało kategorię A, siedem dyscyplin B+. To naprawdę ogromne osiągniecie. W ustawie o zmiany nazwy uczelni wyższej  jest warunek, że nazwa „uniwersytet” jest zastrzeżona dla uczelni, która posiada co najmniej 6 kategorii -B+ w  6 dyscyplinach mieszczących się w 3 dziedzinach nauki lub sztuki. My to spełniamy dwukrotnie i jeszcze z naddatkiem, bo mamy aż 13. Wniosek o zmianę nazwy uczelni już został wysłany i trafił do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które będzie procedować wniosek w Sejmie RP.  Po przegłosowaniu przez Sejm i Senat ustawa  trafi do podpisu Prezydenta.  Mam ogromną nadzieję, że nowy rok akademicki rozpoczniemy z nową nazwą. Zmieniając nazwę z Uniwersytetu tzw. „przymiotnikowego” na „klasyczny” Uczelnia ma szansę dołączyć do grona około 20 najważniejszych uniwersyteckich szkół wyższych w Polsce – mówiła nam ostatnio w wywiadzie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska rektor UJD.

  • pn
Najnowsze artykuły