Trasa dotrzymanego słowa – parlamentarzyści i radni PiS o ważnych inwestycjach

06.06.2023

Trasa dotrzymanego słowa – parlamentarzyści i radni PiS o ważnych inwestycjach

We wtorek, 6 czerwca parlamentarzyści i radni PiS okręgu częstochowskiego zorganizowali konferencję prasową pod hasłem “Trasa dotrzymanego słowa”. Podczas tego spotkania poruszono kwestię ważnych dla mieszkańców Częstochowy i lokalnej społeczności inwestycji, świadczących o skuteczności i efektywności Prawa i Sprawiedliwości.

-Dzisiejsza konferencja pod nazwą “Trasa dotrzymanego słowa” ma na celu pokazać, że właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i dzięki rządowemu wsparciu w Częstochowie jest realizowanych wiele inwestycji – choćby drogowych – mówi Monika Pohorecka, Radna Miasta Częstochowy z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Mówiliśmy dzisiaj szeroko o tym, jak duże wsparcie płynie z Warszawy do Częstochowy, pomimo że władze lokalne próbują to wsparcie umniejszać czy o nim wręcz nie mówić. W udzielanych wywiadach, pan prezydent Matyjaszczyk bardzo często podkreśla, że jest problem z zabezpieczeniem środków w budżecie miejskim w ramach konieczności wkładu własnego. To pokazuje skalę przedsięwzięć w mieście właśnie dzięki środkom płynącym z zewnątrz – zwraca uwagę częstochowska radna.

– Nieprzypadkowo spotkaliśmy się pod budynkiem Uniwersytetu, który od 1 czerwca jest już uniwersytetem klasycznym. Dzięki dobrej pracy władz uczelni ale również wsparciu rządowemu ten Uniwersytet jest odpowiedzią na dwa bardzo ważne problemy w naszym mieście – dodaje radna Katarzyna Jastrzębska – Chodzi przede wszystkim o depopulację, bo jesteśmy na 5. miejscu wśród miast najszybciej wyludniających się i taka rozszerzona oferta edukacyjna, która jest stale ulepszana, tak jak ma to miejsce na Uniwersytecie, jest zachętą dla młodych ludzi, żeby studiować właśnie w Częstochowie – wyjaśnia. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie UJD otrzymało bowiem zgodę na otwarcie kierunku farmacja. Oferta uczelni została również poszerzona o ratownictwo medyczne czy psychologię, a w ubiegłym roku o kierunek lekarski. – To odpowiedź na drugi problem, jaki mamy, czyli niedobór kadry medycznej w częstochowskich szpitalach – zauważa radna.

Paweł Ruksza, Radny Miasta Częstochowy z klubu PiS zwrócił uwagę na inne inwestycje, które otrzymały wsparcie rządu Mateusza Morawieckiego. – Trzeba tutaj wskazać choćby Miejski Stadion Piłkarski “Raków”, który nie był przystosowany do rozgrywek w Ekstraklasie, a dzięki staraniom parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – m.in. ówczesnego senatora Artura Warzochy zmodernizowano i przebudowano boisko, aby spełniało te wymogi – przypomniał radny i dodał, że kolejną dotację w wysokości 40 mln złotych zapowiedział ostatnio premier Mateusz Morawiecki, który złożył wizytę na obiekcie przy ul. Limanowskiego.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyzwyczaił nas już do tego, że samorządy otrzymują dotacje do inwestycji i ktoś może powiedzieć, że to normalna rzecz, ale wcześniej to nie miało miejsca na taką skalę. Teraz te dofinansowania są w każdej dziedzinie: nauki, sportu, termomodernizacji i budowy obiektów – szkół, przedszkoli czy dróg.  Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że gdyby nie środki rządowe, to tych inwestycji najzwyczajniej w świecie by nie było. Jako radni w tej kadencji cały czas słyszymy o pewnych inwestycjach, ale tylko się o nich mówi – one zaczynają być realizowane dopiero wtedy, gdy pojawiają się środki rządowe – podkreśla Paweł Ruksza i jako przykład wymienia Miejskie Przedszkole nr 29 przy ul. Osada Młyńska. – To nie są drobne dofinansowania – w większości to 50% lub więcej, tak jak w przypadku termomodernizacji szkół – “Norwida” czy Liceum Samorządowego i Szkoły Podstawowej nr 17 – dodaje radny.

  • pn
Najnowsze artykuły