Trefne leki na odchudzanie

13.01.2017

Trefne leki na odchudzanie

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2009-2015 41-letni obecnie Michał P. oraz działający na jego zlecenie Kamil K. i Patryk B., kupowali w aptekach na terenie Republiki Czeskiej produkt leczniczy, który nie jest dopuszczony do obrotu na terenie Polski. Lekarstwa były kupowane z wykorzystaniem sfałszowanych recept krajowych, a następnie przywożone do kraju.

Michał P. oraz współdziałające z nim osoby oferowały sprzedaż lekarstw za pośrednictwem sieci. – Osoby zainteresowane zakupem środka kontaktowały się na wskazany w ogłoszeniu numer telefonu. Potem oskarżeni przesyłali lekarstwo pocztowymi przesyłkami pobraniowymi, które były nadawane z urzędów pocztowych na terenie całego kraju – wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. – Na przesyłkach były wskazywane numery rachunków bankowych, na które operator pocztowy przelewał pieniądze, przekazywane przez kupujących. Rachunki bankowe były założone nie tylko przez oskarżonych, ale także przez kilka podstawionych osób. Środkami pieniężnymi gromadzonymi na rachunkach zarządzał Michał P., używając kanałów elektronicznych – opowiada.

W śledztwie stwierdzono, że na rachunki, którymi dysponował Michał P., z tytułu nielegalnej sprzedaży lekarstw wpłynęła łącznie kwota 3.200.000 zł. Środki pieniężne były następnie przelewane na inne konta bankowe oraz wypłacane w bankomatach.

– Oskarżonym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw, określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne, polegających na wprowadzaniu do obrotu bez wymaganego zezwolenia produktu leczniczego. Ponadto w związku z podejmowaniem działań, polegających na przyjmowaniu na rachunki pieniędzy, które pochodziły z przestępstw, przedstawiono im także zarzuty popełnienia przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy – tłumaczy prokurator Ozimek. Przesłuchani przez prokuratora przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia, które są zgodne z opisanym stanem faktycznym.

Śledztwo przeciwko Michałowi P. zostało zakończone w czerwcu 2016 roku skierowaniem wniosku o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy. – Wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie z sierpnia 2016 roku został on skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności oraz przepadek korzyści majątkowych uzyskanych z przestępstwa w kwocie 3.200.000 zł – mówi prokurator Ozimek.

W toku śledztwa ustalono, że wprowadzany do obrotu przez oskarżonych produkt leczniczy zawiera fenterminę, pochodną amfetaminy, która również jest zaliczana do substancji psychotropowych. Działanie fenterminy przejawia się pobudzeniem psychoruchowym i zmniejszeniem łaknienia. Do działań niepożądanych należą m.in. bezsenność, nudności i wymioty, obrzęk twarzy, bóle głowy oraz depresja. Używanie tego środka może powodować uzależnienie.

Przestępstwo wprowadzania do obrotu bez zezwolenia produktów leczniczych, jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat, a przestępstwo tzw. prania brudnych pieniędzy karą do 10 lat pozbawienia wolności.

  • kg
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły