Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne na Jasnej Górze

28.03.2024

Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne na Jasnej Górze

By pozwolić się wprowadzać w misterium paschalne Matce Chrystusa, która poszła za Synem w Jego męce i była obecna pod krzyżem – zachęcają paulini. Zapraszając na Triduum Paschalne na Jasną Górę, życzą, by jak Maryja trwać w miłości i jedności z Chrystusem oraz dzielić radość Zmartwychwstania z każdym człowiekiem.

Na Jasnej Górze w czasie Triduum Paschalnego paulini celebrują o godz. 9.00 w Bazylice Liturgię Godzin – modlitwę kapłańską, w której rozważają mękę i śmierć Jezusa. Nawiązują do tradycji Ciemnych Jutrzni (matutinum tenebrarum). W pierwszych wiekach ciemne jutrznie były sprawowane w późnych godzinach wieczornych, a kończyły się zazwyczaj nad ranem. To wyraz czuwania z Chrystusem. Liturgia Godzin będzie transmitowana na antenie Radia Jasna Góra.

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza. Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg rozpocznie się o godz. 19.00 w Bazylice. Przewodniczyć jej będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, który znajdować się będzie w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Modlitwa trwać będzie do godz.22.00.

W Wielki Piątek, tradycyjnie już, drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na jej zakończenie odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Zanoszone będą intencje, o które prosił Pan Jezus św. s. Faustynę Kowalską, o pokój dla świata i naszej Ojczyzny. Apostołka Bożego Miłosierdzia miała wielki kult do Matki Bożej Jasnogórskiej. Dwukrotnie nawiedziła Jasną Górę: „wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” – napisała w „Dzienniczku”.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.19.00 w Bazylice. Przewodniczyć ma o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc. Całą noc trwać będzie także spowiedź.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do Bazyliki, (jeśli pogoda pozwoli), w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 16.00.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.19.00. Przewodniczyć jej ma wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek.

Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

– W te wyjątkowe dni, kiedy nie ma Apelu Jasnogórskiego, trwamy w ciszy i skupieniu na modlitwie, wchodząc w tajemnicę miłości Boga do człowieka, ta cisza też ma nam pomóc wejść w głębię wydarzeń tych dni, bo trudno jest zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

 

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Wszystkie liturgie, z myślą o osobach chorych oraz mieszkających poza granicami Polski, transmitowane będą za pośrednictwem Radia Jasna Góra i na jasnogórskim kanale Youtube.

Spowiedź w Wielkim Tygodniu odbywać się będzie od 6.15 do 19.30, ale w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 7.30 do godz. 18.00 i w czwartek po liturgii do godz. 22.00 w Bazylice a w piątek całą noc w Kaplicy Matki Bożej.

Paulini zapraszają do wspólnego przeżywania tego wyjątkowego czasu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Tym, co zwycięża świat jest wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

 

  • źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Najnowsze artykuły