Trwa głosowanie w konkursie Zdrowy Samorząd. Oddaj swój głos na Częstochowę!

30.01.2024

Trwa głosowanie w konkursie Zdrowy Samorząd. Oddaj swój głos na Częstochowę!

Trwa głosowanie na najlepszy samorządowy program zdrowotny w ramach konkursu Zdrowy Samorząd 2024. Udział w głosowaniu bierze również Częstochowa za program diagnostyki włóknienia i marskości wątroby w grupie chorych na cukrzycę i stany przedcukrzycowe zagrożonych niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Konkurs cieszy się jak co roku dużym zainteresowaniem. Wpłynęło bowiem 113 zgłoszeń programów zdrowotnych z aż 55 jednostek samorządowych. Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które najbardziej skutecznie realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń bądź czynników ryzyka. Konkurs jest organizowany przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal RynekZdrowia.pl.

Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Zdrowa Gmina/Miasto, Zdrowy  Powiat, Zdrowe Województwo. Wręczenie nastąpi 7 marca podczas uroczystej gali w Katowicach.

 

Głos można oddać do 12 lutego do godz. 24.00 klikając na link:

https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2024,126/

Częstochowa została nominowana w konkursie Zdrowy Samorząd za program diagnostyki włóknienia i marskości wątroby w grupie chorych na cukrzycę i stany przedcukrzycowe zagrożonych niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Zapraszamy do głosowania i oceny tego programu.

Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy dzięki zwiększeniu wykrywalności włóknienia i marskości wątroby. Problem włóknienia wątroby i zaawansowanego etapu znanego jako marskość wątroby staje się coraz częstszą przyczyną niezdolności do pracy i przedwczesnej śmierci, choć zmieniała się etiologia uszkodzenia wątroby z wirusowego zapalenia wirusowych (HBV, HCV) na stłuszczeniową chorobę wątroby na tle metabolicznym (SLD).

Do czynników ryzyka SLD zalicza się m.in. insulinooporność, otyłość, obniżoną aktywność fizyczną oraz cukrzycę. Szacuje się, że choroba ta dotyczy 20-25 proc. Polaków, a marskość wątroby na podłożu SLD może występować u 2-3 proc. społeczeństwa.

Nieinwazyjna diagnostyka włóknienia wątroby poprzez elastografię wątroby nie jest objęta świadczeniami w ramach umów w NFZ. Początkowe włóknienie wątroby w przebiegu SLD jest odwracalne, jednak z uwagi na brak objawów klinicznych oraz ograniczony dostęp do elastografii wątroby powoduje, że najczęściej pacjenci dowiadują się o chorobie w etapie marskości wątroby.

Do zabiegów zakwalifikowani są mieszkańcy po ukończeniu 18 roku życia, którzy chorują na zaburzenia gospodarki węglowodanowej: z nieprawidłową glikemią na czczo, nieprawidłową tolerancją glukozy, cukrzycą.

Pacjenci z podejrzeniem zaawansowanego włóknienie w oparciu o wskaźnik FIB-4 są kierowani na badanie elastografii wątroby.

Program w całości finansowany jest z budżetu miasta Częstochowy. W latach 2022-2023 na realizację programu wydatkowano kwotę 15,6 tys. zł. W tym okresie z programu skorzystało łącznie 139 osób.

Z analizy kwestionariuszy dokonanej przez realizatorów programu wynika, że ok. 21 proc. osób otrzymało wytyczne dot. zdrowej diety i modyfikacji stylu życia w celu poprawy jakości zdrowia i przeciwdziałania postępowi powikłań, ok. 40 proc. osób poddanych badaniu wymagało i skorzystało z konsultacji lekarskiej.

 

FOT. UM Częstochowy / na zdjęciu wyróżnienie z poprzednich lat

  • źródło: RynekZdrowia.pl
  • Wydział Zdrowia UM
Najnowsze artykuły