Częstochowa. Trwają prace przy połączeniu ulic 1 maja z Krakowską

19.04.2024

Częstochowa. Trwają prace przy połączeniu ulic 1 maja z Krakowską

Postępuje budowa kolejnej dużej inwestycji drogowej w Częstochowie – połączenia ulic 1 maja i Krakowskiej. W ramach zadania powstanie droga, ronda i wiadukt kolejowy. Koniec prac zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Inwestycja obejmuje przedłużenie ulicy 1 maja, budowę nowych rond (przy ul. Mickiewicza i ul. Krakowskiej) oraz łączącego całość mostu nad torami kolejowymi. – To jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycja ostatnich dekad, która da alternatywne połączenie komunikacyjne odciążające Śródmieście z Aleją Najświętszej Maryi Panny oraz pozwoli zmniejszyć obciążenie al. Niepodległości – zapewnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Założeniem projektowym inwestycji była jak najmniejsza ingerencja w istniejącą zabudowę. Niemniej, rozbiórki wymagało 25 budynków znajdujących się w przyszłym śladzie drogi. Były to obiekty sklepowo-magazynowe, mieszkalne i gospodarcze, a ich rozbiórka ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. – Właścicielom lokali i budynków wypłacane są należne odszkodowania, a lokatorom zapewniono mieszkania zamienne – informował wtedy Urząd Miasta.

Po zakończeniu większości prac rozbiórkowych rozpoczęły się prace związane z uporządkowaniem sieci podziemnych. – Na budowie powoli wyłania się zarys przyszłego śladu drogi – mówi Maciej Hasik. – Trwają prace przygotowawcze do robót zasadniczych na terenie kolejowym, przebudowujemy elementy sieci trakcyjnej. Została wprowadzona zmiana organizacji ruchu w obrębie ul. Krakowskiej, gdzie kontynuujemy realizację przekładek uzbrojenia terenu, tak by w okresie wakacyjnym móc przystąpić do prac przy budowie przyszłego ronda. Podobnie latem przymierzymy się do prac zasadniczych od ronda Mickiewicza – wymienia Marcin Sosiński odpowiedzialny za przeprowadzenie prac przez firmę wykonawcę Primost Południe.

Zgodnie z zapowiedziami MZD finał prac przewidziano na końcówkę 2025 roku. W tym czasie powstać ma ok. 1,2 km połączenia komunikacyjnego, biegnącego od ronda Mickiewicza do skrzyżowania ulic Krakowskiej i Księdza Wróblewskiego. Wzdłuż drogi bieg będzie ścieżka rowerowa i chodniki, powstaną zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych. Nad samymi torami powstanie wiadukt z pełną infrastrukturą drogową, rowerową i pieszą. – Ponadto w ramach prac zaplanowano przebudowę ronda Mickiewicza oraz skrzyżowania ul. Krakowskiej z ul. ks. Wróblewskiego. Powstaną też ekrany akustyczne. Zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie uliczne – dodaje Maciej Hasik.

Inwestycja realizowana jest przez będzińską firmę Primost Południe. Całość kosztować będzie niespełna 95 mln zł, z czego niemal 60 ml zł stanowi dotacja z krajowego programu inwestycyjnego Polski Ład.

Fot. Wizualizacja/ MZD w Częstochowie

 

  • opr. mz
Najnowsze artykuły