Trzynastka dla emerytów, 500 plus na pierwsze dziecko

03.03.2019

Trzynastka dla emerytów, 500 plus na pierwsze dziecko

Prawo i Sprawiedliwość na dobre rozpoczęło walkę o wyborców. Kilka dni temu przedstawiło swój program. Jest w nim między innymi mowa o trzynastce dla emerytów. Mieliby otrzymać ją wszyscy pobierający to świadczenie – bez względu na jego wysokość. Partia rządząca zamierza również wprowadzić świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko.

Dodatkowa emerytura

Trzynastka ma być wypłacona jeszcze w 2019 roku – pierwsze wypłaty zaplanowano na maj. Zgodnie z zapowiedzią Prawa i Sprawiedliwości, jej wysokość będzie równa wysokości minimalnej emerytury. Ta w tym roku wynosi 1100 zł brutto. Ma ona przysługiwać każdej osobie pobierającej emeryturę lub rentę, bez względu na jej wysokość.

Jak obliczono, by wypłacić 13. emeryturę dla każdego emeryta będzie potrzebne aż 6 mld 160 mln złotych. Wraz z “trzynastkami” rencistów, jej koszty wzrosną jeszcze o 2,2 mld zł.

500 plus na pierwsze dziecko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał również rozszerzenie programu 500 plus – od 1 lipca świadczeniem miałyby zostać objęte wszystkie dzieci w Polsce, niezależnie od zamożności rodziców i liczby dzieci w rodzinie.. Zmiany w praktyce oznaczają więc likwidację kryterium dochodowego, które obowiązuje obecnie przy staraniach się o 500 plus na pierwsze dziecko. W obecnym kształcie program 500 plus kosztuje budżet państwa ok. 22,5 mld zł. Skąd miałyby pochodzić kolejne pieniądze na ten cel? Partia rządząca twierdzi, że uda się je uzyskać ze zwiększonej ściągalności podatku VAT oraz rozwoju gospodarczego. W tak optymistyczny scenariusz nie wierzą jednak przedstawiciele opozycji.

Kolejne punkty programu Prawa i Sprawiedliwości obejmują też zlikwidowanie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły