Tydzień Krzysztofa Komedy. Już dziś w II alei odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica

23.04.2024

Tydzień Krzysztofa Komedy. Już dziś w II alei odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica

Krzysztof Komeda – wybitny pianista jazzowy, kompozytor i twórca muzyki filmowej. Przedstawiciel polskiej szkoły jazzu. Określany „Chopinem jazzu”, „ostatnim romantykiem”, a nawet „bogiem polskiego jazzu”. Gdyby żył, kończyłby właśnie 93 lata. Zamiast urodzin, mija w tym roku 55. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji w Częstochowie odbędzie się Tydzień Krzysztofa Komedy, którego centralnym punktem będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na elewacji kamienicy, w której mieszkała rodzina Trzcińskich.

– Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich muzyków jazzowych mieszkał w dzieciństwie w Częstochowie. Jednak w odróżnieniu od innych miast w Polsce, z którymi muzyk miał do czynienia w swoim krótkim życiu, jedynie nasza Częstochowa nie upamiętniła go do tej pory w żaden sposób. Pierwszy raz mi się nie udało, kiedy Komeda przegrał konkurencję z Korą Jackowską przy nadawaniu imienia promenadzie śródmiejskiej. W związku z tym postanowiłem to zrobić jeszcze raz – mówi Włodzimierz Gidziela, inicjator wydarzenia.

Do dwóch razy sztuka. Tym razem udało się i Krzysztof Komeda zostanie w Częstochowie upamiętniony tablicą autorstwa Mariusza Chrząstka. Jej odsłonięcie odbędzie się w 55. rocznicę śmierci Komedy – we wtorek 23 kwietnia o godz. 17:00 przy alei NMP 31. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, przy odsłonięciu obecna będzie między innymi siostrzenica Krzysztofa Trzcińskiego. Muzyczną oprawą wydarzenia zajmą się zaś częstochowscy muzycy: Michał Rorat, Sebastian Janik i Tadeusz Orgielewski. Będzie to początek Tygodnia Krzysztofa Komedy w Częstochowie.

W środę, 24 kwietnia, Krzysztof Komeda będzie więc bohaterem spotkania w ramach cyklu „Nieśmiertelni” w kinie studyjnym OKF Iluzja. Poprowadzą je dziennikarz Piotr Metz i Tomasz Lach – pasierb Komedy. – Podczas spotkania nie zabraknie wydarzenia muzycznego. Koncert poświęcony przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi zagra RGG – polskie trio jazzowe obecne na scenie muzycznej od ponad dwudziestu lat, a od dekady działające w składzie Łukasz Ojdana (fortepian) / Maciej Garbowski (kontrabas) / Krzysztof Gradziuk (perkusja). Muzycy o dużym doświadczeniu, laureaci nagród, wyróżnień, stypendyści z dziedziny muzyki, wykonują muzykę jazzową, lub szerzej – muzykę improwizowaną – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kolejnego dnia, w czwartek 25 kwietnia, inny częstochowski cykl na tapet weźmie twórczość Komedy. Chodzi o Winylowe Delicje Zbigniewa Burdy, czyli spotkania, podczas których uczestniczki i uczestnicy mogą poznać nie tylko możliwości specjalnego sprzętu do odtwarzania muzyki, usłyszeć, jak brzmi muzyka w odpowiednich warunkach, ale również poznać ciekawą historię wielu ważnych utworów i zespołów muzycznych. Podczas czwartkowego wieczoru wyświetlone zostaną także zdjęcia autorstwa Zbigniewa Burdy z Trzech Dźwięków Komedy – wyjątkowego koncertu, jaki odbył się w Częstochowie 27 maja 2017 roku.

W piątek zaś odbędzie się koncert Macieja Tubisa, który ze znaną sobie subtelną estetyką i elegancką wrażliwością odważnie połączy akustyczne brzmienie fortepianu z elektronicznymi inspiracjami w utworach Komedy. – Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat powstało tak wiele różnych płyt z muzyką Komedy, że zwyczajnie bałem się, żeby nie stworzyć czegoś, co zostanie uznane za wtórne. Chodziło też o samą trudność wynikającą z solowej gry na fortepianie. Dużo łatwiej zagrać w zespole, nawet w duecie, niż zaprezentować się z programem solowym. Dlatego sięgnąłem po syntezatory i nie bałem się pracy produkcyjnej, czyli np. wielu ścieżek fortepianu – mówi Maciej Tubis.

 

  • mz
Najnowsze artykuły