Udało się zakupić nowy ambulans dla zwierząt

15.06.2023

Udało się zakupić nowy ambulans dla zwierząt

We wtorek, 13 czerwca Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom – Jerzyk w Dzielnicy Stradom zaprezentowało swoją nową karetkę dla zwierząt, którą udało się się zakupić dzięki wsparciu darczyńców. Zbiórka na zakup ambulansu ruszyła zaraz po tym, jak pierwszy ambulans spłonął w czasie jednej z interwencji.

Poprzedni pojazd służył między innymi do niesienia pomocy zwierzętom po wypadkach komunikacyjnych – był wykorzystywany również w sytuacjach, kiedy właściciele zwierząt nie byli w stanie zapewnić swoim pupilom własnego transportu do lecznicy w pilnych okolicznościach. Ambulansem tym przewożono także zwierzęta z Ukrainy. Nowy pojazd jest większy od tego, który spłonął i posiada profesjonalnego wyposażenie, niezbędne do ratowania zwierząt. – Mamy tu kardiomonitor, pulsoksymetr weterynaryjny, różnego rodzaju opatrunki, nosze, czy nosze podbierakowe – wyliczał podczas prezentacji karetki na placu Biegańskiego Jacek Tomasz Suchomel, prezes Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom w Dzielnicy Stradom. Szef organizacji mówił także o ostatnich działaniach pogotowia: – Mieliśmy potrąconego psa, którego pod tlenem przewieźliśmy do kliniki weterynaryjnej we Wrocławiu, na oddział neurologii. Ambulans jeździł również do wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Jest on wzywany zarówno przez samych mieszkańców, jak odpowiednie służby. Niesie pomoc wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne – podsumował. Stowarzyszenie zastrzega, że karetka nie wyjeżdża do martwych zwierząt i przypomina, że o pomoc możemy poprosić wyłącznie w przypadku zwierząt cierpiących, które potrzebują natychmiastowej opieki medycznej.

Gdzie szukać pomocy w groźnej dla zwierzęcia sytuacji?

Jeżeli dojdzie do groźnej dla zwierzęcia sytuacji, w której zwierzę cierpi i potrzebuje pomocy medycznej, można wówczas zadzwonić pod numer 791 413 750. Ambulans zakupiony przez Stowarzyszenie działa w systemie powiatowego lekarza weterynarii w Częstochowie. Dyżuruje on pod telefonem całodobowo. Na początku przeprowadzany jest wywiad, a później dyżurny dokonuje oceny sytuacji i decyduje o tym, czy wysłać karetkę. Często zwierzę nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wtedy właściciele dostają instruktaż, jak dalej z nim postępować. Jeśli interwencja lekarska jest konieczna, zwierzę odwozi się do lecznicy weterynaryjnej, która jest aktualnie otwarta.

 

Fot. UM Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły