UJD podpisało umowę na projekt nowego Centrum Dydaktycznego

05.02.2022

UJD podpisało umowę na projekt nowego Centrum Dydaktycznego

Prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytety im. Jana Długosza w Częstochowie podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Dokumentację, która jest potrzebna do dalszego etapu inwestycji, wykona biuro architektoniczne P2PA sp. z o.o. z Wrocławia.

Podczas roboczego spotkania uzgodniono plany uszczegółowienia projektu, tak by jak najlepiej przystosować go do potrzeb i oczekiwań naukowców oraz kształconych w przyszłości studentów. Umowa zakłada, że w ciągu 10 miesięcy powstanie pełna dokumentacja, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwolenie na budowę. Wówczas Uniwersytet będzie mógł rozpisać postępowanie przetargowe na budowę Centrum.

Ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się 22 czerwca 2021 roku.

Przewodniczący Sądu Konkursowego dr inż. arch. Andrzej Grzybowski, prof. WST (SARP oddział Katowice) ogłosił werdykt, w którym pierwszą nagrodę otrzymała praca nadesłana przez biuro architektoniczne P2PA sp. z o.o. z Wrocławia. Na konkurs nadesłano 44 prace.

Sąd Konkursowy ocenił, że praca wrocławskiej pracowni w największym stopniu spełniała wymagania określone w regulaminie konkursu. – Prezentuje wysoką jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, zwłaszcza właściwe strefowanie funkcji oraz czytelny i oszczędny układ komunikacji wewnętrznej. Prezentuje współczesną, oryginalną formę budynku, a w szczególności rozwiązanie układu komunikacji pionowej. Stwarza możliwości uzyskania optymalnej relacji poniesionych nakładów do kosztów widoczną szczególnie w zwartej bryle budynku.

Nowy budynek – Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu – powstanie na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przed laty przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3).

Obecnie jest on wyłączony z eksploatacji. Centrum o powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych pomieści m.in. sale wykładowe i pracownie laboratoryjne, w tym mi.in.: histologii, fizjologii, mikrobiologii, biotechnologii medycznej i inne.

  • BM
Najnowsze artykuły