Ulica i rondo mają już nazwę. Patronami częstochowscy działacze

29.02.2024

Ulica i rondo mają już nazwę. Patronami częstochowscy działacze

Podczas ostatniej sesji rady miasta wybrano patronów ulicy i ronda, jakie znajdują się na terenie Politechniki Częstochowskiej. Ta pierwsza nosić będzie nazwę doc. dra Alfreda Leonarda Czarnoty, rondo z kolei – Mieczysława Hrehorowa. – Przed uchwaleniem obie nazwy uzyskały opinie Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy działającego w ramach prac Muzeum Częstochowskiego – zaznacza magistrat.

Pierwsza z wymienionych osób – Alfred Czarnota – to jeden z najważniejszych organizatorów szkolnictwa wyższego w Częstochowie, nauczyciel akademicki, działacz, radny i szachista. Był pomysłodawcą utworzenia Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej (późniejszej Wyższej Szkoły Ekonomicznej) – pierwszej uczelni wyższej w Częstochowie. Był też jednym z inicjatorów utworzenia Szkoły Inżynierskiej, dzisiejszej Politechniki.

Mieczysław Zbigniew Hrehorów odegrał z kolei niezwykle istotną rolę w kształtowaniu życia sportowego miasta. – Przeżył trzy okupacje, a z Kresów do Częstochowy przybył 7 września 1945 roku. Od początku pobytu w grodzie pod Jasną Górą związał się ze środowiskiem sportowym. W listopadzie 1946 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Administracyjno- Handlowej. Za namową starszego kolegi Bogdana Hoffmana w towarzystwie Tadeusza Bojanka reaktywował w 1946 r. Akademicki Związek Sportowy w Częstochowie. Wymyślił dla AZS Częstochowa białe barwy, a gryf przyozdobił złotą obwódką. W latach czterdziestych XX wieku organizował elitarne reprezentacyjne akademickie bale (taniec także był jego pasją), z których dochód przeznaczono na działalność statutową AZS. Jego talenty organizacyjne i pedagogiczne zostały w pełni wykorzystane dla potrzeb sportu w Częstochowie – wspominają koledzy z Klubu Seniora AZS. Mieczysław Hrehorów zmarł we wrześniu 2022 roku. W tym roku – dokładnie 11 lutego – obchodziliśmy stulecie jego narodzin.

 

fot. Google Maps

  • mz
Najnowsze artykuły