Umowa na przebudowę DK-1 w Częstochowie podpisana

02.10.2018

Umowa na przebudowę DK-1 w Częstochowie podpisana

Umowa na przebudowę DK-1 w Częstochowie podpisana – ogłosił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z dyrektorem częstochowskiego MZDiT Piotrem Kurkowskim oraz przedstawicielem lidera konsorcjum firm wykonawców ogłosili podpisanie umowy na przebudowę DK-1 w Częstochowie.

Przed kilkoma dniami odbyło się parafowanie dokumentów. Przebudowa DK-1 ma być jedną z największych inwestycji drogowych w historii miasta. Rozpoczyna się projektowanie zadania, a w drugiej połowie przyszłego roku przewidywany jest początek prac budowlanych.

– Bardzo się cieszę, że dziś możemy ogłosić tę dobrą nowinę mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta. Przystępujemy do realizacji inwestycji, która jest kluczowa dla całego regionu– podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

-Przebudowa DK-1 w Częstochowie to obok przebudowy DK-46 w kierunku Opola (ulice: Główna, Przejazdowa + obejście ul. Św. Barbary) i zakończonej już przebudowie DW 908 w dzielnicach Stradom i Dźbów największa inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Zadanie realizować będzie konsorcjum, w której skład wchodzi firma Drog-Bud, a także spółki Firesta-Fiser oraz Nowak-Mosty. Zakres prac obejmie przebudowę części DK-1 przebiegającej przez miasto na odcinku od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską wraz z głównymi skrzyżowaniami – łącznie 5,5 km. Ponadto zaplanowano przebudowę głównych skrzyżowań – w tym budowę dwóch skrzyżowań dwupoziomowych w miejsce istniejących jednopoziomowych i nowej estakady na Rakowie. Wybudowane lub przebudowane zostaną także m.in. kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe. Inwestycja pozwoli na zwiększenie dostępności transportowej Częstochowy, poprawę przepustowości DK-1 i zmniejszenie uciążliwości wynikających z nadmiernego ruchu drogowego dla mieszkańców. Zwiększy ona również bezpieczeństwo ruchu oraz nośność drogi. Udrożnienie sieci drogowej miasta poprawi płynność ruchu w korytarzu sieci TEN-T na obszarze regionu i całego kraju – poinformował rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie Maciej Hasik.

 

Wartość umowy  to 178,83 mln zł brutto, z czego 165 mln na ten cel będzie pochodzić z środków pozyskanych z Unii Europejskiej.

 

 

źródło i zdjęcie MZDiT i MPK w Częstochowie

 

  • pn
Najnowsze artykuły