Urząd Miasta wydaje już numery PESEL uchodźcom z Ukrainy

16.03.2022

Urząd Miasta wydaje już numery PESEL uchodźcom z Ukrainy

Urząd Miasta w Częstochowie od 16 marca 2022 roku rozpoczął wydawanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Dostępne są cztery stanowiska, które dziennie mogą obsłużyć 60-80 osób. Już pierwszego dnia pod urzędem utworzyła się kolejka.

Procedura związana z nadawaniem numeru PESEL, o której już pisaliśmy na naszych łamach, trwa około pół godziny, co w praktyce oznacza, że każde z czterech stoisk może dziennie obsłużyć kilkanaście osób. W sumie daje to kilkadziesiąt uchodźców dziennie. Od rana pod urzędem i punktem przy ulicy Śląskiej 3/5, gdzie można zrobić zdjęcie niezbędne do całego procesu, ustawiały się kolejki. Na dobrą sprawę już rano wyczerpała się limit osób, które zostaną obsłużone.

“UWAGA! Ponieważ procedura nadania numeru PESEL trwa ok. 30-40 minut trzeba liczyć się z kolejkami. Prosimy o cierpliwości wyrozumiałość! Ponieważ wszystkich Urząd Miasta nie będzie w stanie w pierwszych dniach obsłużyć, jeżeli ktoś może się wstrzymać – niech zgłosi się po numer PESEL za kilka dni.” – apeluje Urząd Miasta.

Niewykluczone, że w przyszłości uda się, jeśli będzie taka potrzeba, uruchomić kolejne stanowiska. Do tego potrzebne będą jednak czytniki linii papilarnych i większa liczba urzędników z odpowiednimi certyfikatami umożliwiającymi obsługę uchodźców. To jednak kwestia czasu.

  • RED
Najnowsze artykuły