Urzędnik z Kłobucka i dwaj przedsiębiorcy zatrzymani ws. ustawiania przetargów

22.03.2023

Urzędnik z Kłobucka i dwaj przedsiębiorcy zatrzymani ws. ustawiania przetargów

Śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału w jednym z urzędów w Kłobucku, który miał w taki sposób ustawać przetargi, by zamówienia trafiały do zaprzyjaźnionych przedsiębiorców. Wraz z nim zatrzymano dwóch biznesmenów, którym zlecano prace.

Postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez naczelnika prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach. Według ich ustaleń w ramach nieuczciwych przetargów od 2021 do 2022 r. zlecono prace za ok. 400 tys. zł.

W poniedziałek śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału jednego z urzędów w Kłobucku oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego. Zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo, gdzie usłyszeli łącznie osiem zarzutów korupcyjnych.

 

„Zarzuty związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych. +Dbał+ przy tym o to, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tysięcy złotych” – podał zespół prasowy śląskiej policji.

 

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe po 25 tys. zł, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. Podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

 

„To dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując już kolejne zatrzymania” – zaznaczają policjanci. (PAP)

 

kon/ akub/

 

Foto i nagranie: Śląska Policja

  • autor: Krzysztof Konopka
Najnowsze artykuły