Urzędy skarbowe czynne do godziny 19.00

10.01.2022

Urzędy skarbowe czynne do godziny 19.00

W związku z problemami, które pojawiły się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, urzędy skarbowe będą prowadzić dodatkowe dyżury. Od wtorku w godz. 8.00 – 19.00 każdy będzie mógł zadzwonić do urzędu i zadać pytania na temat nowych przepisów.

W ramach akcji informacyjnej, od 8 stycznia realizowane są wielogodzinne livechaty 7 dni w tygodniu, gdzie każdy może zadać pytanie. – Publikujemy systematycznie materiały instruktażowe na naszych stronach internetowych, w tym podatki.gov.pl. Zapraszam też do obejrzenia webinarium z naszymi ekspertami. Wzmocniliśmy kadrowo infolinię Polskiego Ładu. Urzędy skarbowe w zakresie informacji dotyczącej rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie od wtorku będą otwarte od 8:00 do 19:00. Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami – zaznaczał minister finansów, Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów, zapytany dlaczego od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r., powiedział, że część osób niepotrzebnie złożyła wniosek o rezygnację z preferencji dla klasy średniej lub pracodawca nie pobrał przy zatrudnieniu tzw. formularza PIT-2, który pozwala zastosować kwotę wolną już na etapie zaliczek. – To dwa główne powody. Dlatego część osób, w tym nauczyciele, na początku stycznia zobaczyła na swoich kontach mniejsze pensje. Pobrane na podatek zaliczki w pierwszych miesiącach, z zyskiem trafiłyby do podatników później. Chcemy jednak, by korzyści z Polskiego Ładu nasi obywatele odczuli jak najszybciej. A będzie to rocznie 17 mld zł więcej w ich portfelach. Stąd tak szybko przygotowaliśmy rozporządzenie dzięki któremu już w przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach – wyjaśnił Kościński.

Przypomniał, że od pracowników i zleceniobiorców zarabiających miesięcznie do 12,8 tys. zł brutto zaliczki będą pobierane w kwocie nie wyższej niż ta, która obowiązywała jeszcze w grudniu 2021 r. Zasada ta dotyczy również tych osób, które już otrzymały wynagrodzenie w styczniu.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły