UWAGA! Na czym polega przekręt nigeryjski?

19.08.2023

UWAGA! Na czym polega przekręt nigeryjski?

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową wpłynęła oferta od pewnego jegomościa, który twierdzi, że jest biznesmenem pochodzenia indyjskiego. Twierdzi również, że chce przekazać nam aż 2 miliony euro. Chociaż taka suma jest imponująca, postanowiliśmy nie skorzystać z oferty. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że jest to tzw. nigeryjskie oszustwo, co jest przestępstwem zgodnie z polskim prawem. Zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli dzięki temu artykułowi uda się uchronić chociaż jedną osobę przed oszustwem, to czas poświęcony na jego napisanie nie będzie stracony.

Oczywiście indyjski biznesmen i filantrop Azim Hashim Premji istnieje. Jednakże nie sposób nie zauważyć, że jego pieniądze mogłyby być znacznie bardziej pomocne w ubogiej dzielnicy Kalkuty niż w Częstochowie. Darowaliśmy sobie już skontaktowanie się z tym rzekomym Azimem. Ostrzeżenie o podobnych próbach oszustwa znaleźliśmy bowiem na stronie internetowej fundacji prawdziwego biznesmena. Państwu również nie polecamy nawiązywania korespondencji z osobami, które nagle chcą obdarować nas złotem, majątkiem lub dużymi pieniędzmi. Jest to tzw. nigeryjskie oszustwo, które istnieje od co najmniej dekady i ma wiele różnych wariantów. Dlatego warto przeczytać ostrzeżenie ze strony policji: – Oszustwo nigeryjskie to proceder przestępczy; oszustwo, najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej, polegający na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich, mającą na celu wyłudzenie pieniędzy. Jeśli ktoś nadal stosuje takie prymitywne metody, to znaczy, że te oszustwa przynoszą efekty.

Spotykane są różne rodzaje oszustw nigeryjskich, warto to więc przeczytać.

Na „uchodźcę politycznego z czarnego lądu”

W korespondencji pada propozycja zyskania znacznej kwoty pieniędzy, części fortuny, jaką posiada (czy też odziedziczył) oszust, ale której sam nie może podjąć z banku z różnych przyczyn.

Na „inwestora”
Przestępca kontaktuje się z ofiarą głównie przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Oszust najczęściej podaje się za młodego, wykształconego człowieka, któremu udało się „wybić” w jego rodzinnym kraju (młody prawnik, student, modelka), natomiast jego ojciec lub przyjaciel posiada ogromny majątek, który chce zainwestować, lecz z różnych przyczyn sam nie może tego uczynić.

Na „wygraną na loterii”
Potencjalna ofiara otrzymuje, pocztę elektroniczną, spreparowaną wiadomość o wygranej dużej sumie pieniędzy w jednej z (narodowych) loterii któregoś europejskiego kraju (najczęstsze przypadki to podszywanie się pod loterie hiszpańskie).

Na „konta w banku bez właściciela”
Przestępca, udając najczęściej pracownika banku, kontaktuje się z wytypowaną ofiarą, wykorzystując do tego w pierwszej fazie, wyłącznie pocztę elektroniczną. Potencjalna ofiara jest informowana, że jeden z klientów banku zmarł lub zginął w tragicznym wypadku i pozostawił po sobie konto z ogromną sumą pieniędzy, nie wskazując lub nie mając spadkobierców

Na „aukcje internetową”
Oszustwa nigeryjskie stale ewoluują, a raczej oszuści, szukają ciągle nowych sposobów wyłudzenia pieniędzy. Coraz częściej do tego celu wykorzystują popularne aukcje internetowe.

Ponieżej prezentujemy treść otrzymanego maila:

Cześć,
Jestem Azim Hashim Premji, indyjski potentat biznesowy, inwestor i filantrop.
Jestem prezesem Wipro Limited. Oddaję 25 procent mojego osobistego majątku na cele charytatywne. Ponadto zobowiązałem się do pozostawienia pozostałych 25% w tym
Rok 2023 do oddania. Zdecydowałem, że przekażę ci 5 000 000,00 dolarów na darowiznę. Jeśli jesteś zainteresowany moją darowizną,
skontaktuj się ze mną, aby uzyskać więcej informacji. Chcę również, abyś był częścią mojej organizacji charytatywnej po otrzymaniu tych pieniędzy, abyśmy mogli zjednoczyć się, aby pomóc potrzebującym.
Możesz również dowiedzieć się więcej o mnie z poniższego linku przeczytaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Azim_Premji
Skontaktuj się z nim przez e-mail, aby uzyskać więcej informacji: azimpremji5533@gmail.com
z poważaniem,
Dileepa Ranjekara.
Menedżer ds. Komunikacji Korporacyjnej
HCL Corporation i Fundacja Azim PremjI

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły