Uwaga na oszustów. Wykorzystują mikrorachunek. Sprawdź jak się uchronić!

17.01.2020

Uwaga na oszustów. Wykorzystują mikrorachunek. Sprawdź jak się uchronić!

Od 1 stycznia 2020 r. nastąpiła znacząca rewolucja w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dotychczasowe konta, z których korzystaliśmy do rozliczenia podatku VAT, CIT i PIT przestają istnieć, a od tego roku zastąpił je indywidualny rachunek tzw. mikrorachunek podatkowy. Oszuści nie śpią i postanowili wykorzystać zamieszanie powstałe z nową formą rozliczeń. Bądź ostrożny.

Co to jest mikrorachunek i dla kogo został stworzony?

Mikrorachunek to sposób Ministerstwa Finansów na sfokusowanie wszystkich przelewów do fiskusa, obejmujących takie podatki jak VAT, CIT i PIT na jednym rachunku, a nie tak jak miało to miejsce wcześniej — na każdy z osobna. Numer mikrorachunku jest przypisany dla każdego, niezależnie czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś osobą fizyczną. Jedyna różnica to sposób, w jaki je generujemy. W przypadku osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) wystarczy podać numer PESEL, natomiast przedsiębiorcy muszą podać numer NIP. Dotychczasowe rachunki, z których korzystaliśmy rozliczając się w 2019 r. przestały być aktywne z dniem 31 grudnia. Tym samym dokonując na nie wpłaty, urząd skarbowy nie odnotuje jej – co w konsekwencji – może spowodować naliczenie nawet odsetek.

Oszuści postanowili wykorzystać zamieszanie spowodowane mikrorachunkiem. Od początku 2020 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej, poczty tradycyjnej i SMS trafiają do przedsiębiorców i osób fizycznych wiadomości zawierające link do rzekomego generatora. Oczywiście, generator jest fałszywy, a konto, które dzięki niemu zostało wygenerowane należy do oszustów.

Jak zatem uchronić się przed oszustwem?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Ministerstwo Finansów nie wysyła e-maili i innych wiadomości z naszym indywidualnym numerem mikrorachunku podatkowego. Mikrorachunek generujemy sami za pośrednictwem specjalnie przeznaczonego do tego generatora, który możemy znaleźć na stronie ministerstwa pod tym adresem. Dzięki generatorowi mikrorachunku otrzymamy nasz indywidualny numer składający się z 34 znaków. Głównie cyfr, poprzedzonych literami PL.

  • Bartosz Madej
Najnowsze artykuły