Uwaga! W Częstochowie pojawił się barszcz Sosnowskiego. Toksyczna roślina może powodować oparzenia

10.06.2024

Uwaga! W Częstochowie pojawił się barszcz Sosnowskiego. Toksyczna roślina może powodować oparzenia

Barszcz Sosnowskiego pojawił się na działkach przy ul. Łódzkiej, należących do spółki ZGM TBS. Niezwłocznie podjęto działania w celu likwidacji niebezpiecznej rośliny.

– Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna z rodziny selerowatych, która pochodzi z rejonu Kaukazu i wyrasta do nawet 3-4 metrów wysokości. Chwast łatwo i szybko się rozrasta, wykazując przy tym duże zdolności regeneracyjne i mogąc kiełkować nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka – powoduje  groźne oparzenia II, a nawet III stopnia i jest silnie toksyczny. Co jakiś czas roślina pojawia się na miejskich terenach, między innymi na działkach przy ul. Łódzkiej – wyjaśnia ZGM TBS.

Spółka ZGM TBS, do której obecnie należą te tereny, od razu podjęła działania mające na celu likwidację rośliny. W pierwszej kolejności miejsca wzrostu barszczu ogrodzono specjalną taśmą ochronną, a w miniony weekend wynajęte przez spółkę służby wykonały oprysk rośliny środkiem chemicznym.

ZGM TBS w Częstochowie nadal apeluje o niewchodzenie na wskazany teren przy ul. Łódzkiej –  od strony zachodniej – na odcinku od ul. Wawrzynowicza do ul. Elsnera.

– Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, która faktycznie powoduje poważne oparzenia. Lepiej nie sprawdzać tego na własnej skórze i w tej sytuacji zachować zdrowy rozsądek – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny, prezes zarządu ZGM TBS sp. z o.o. w Częstochowie.


Na podstawie informacji z ZGM TBS w Częstochowie

  • źródło: UM Częstochowy
Najnowsze artykuły