W budynku zakwaterowania uchodźców powstała świetlica dla najmłodszych

06.04.2022

W budynku zakwaterowania uchodźców powstała świetlica dla najmłodszych

Dwa pomieszczenia w biurowcu przy ulicy Koksowej – udostępnionym uchodźcom z Ukrainy – zmieniły swoje oblicze. Z myślą o najmłodszych stworzono w nich świetlicę. Do dyspozycji dzieci są przybory do rysowania i malowania, a także zabawki, dwie konsole do gry i zestaw książek w swoim ojczystym języku. Jedną ze ścian zdobi natomiast efektowne malowidło.

Przypomnijmy, Huta Liberty Częstochowa przekazała miastu swój biurowiec na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Obiekt został użyczony do 30 czerwca, jednak z możliwością przedłużenia. Obecnie korzysta z niego kilkadziesiąt osób.

Z chwilą przekazania budynku na potrzeby kwaterunku – głównie matek z dziećmi – był on spełniającym podstawowe standardy schronieniem. Brakowało mu jednak czegoś, co czyniłoby go bardziej przytulnym, gościnnym, przyjaznym – zwłaszcza dla najmłodszych.

Miejskie urzędniczki postanowiły więc wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizowały stoły, krzesła, przybory do rysowania i malowania, pojawiły się pierwsze zabawki i gry… W miniony weekend w budynku przy ul. Koksowej pojawiły się osoby, które po prostu chętnie poświęciły na to swój wolny czas. Oprócz urzędniczek były też osoby działające w stowarzyszeniach, młodzież i – rzecz jasna – same ukraińskie kobiety, które ze swoimi dziećmi spędzą tam przynajmniej najbliższe tygodnie. Dwa pomieszczenia zamieniły się w świetlice, na ścianie powstało przepiękne malowidło – drzewo z kotami. Ukraińskie dzieci mają już nie tylko dwie konsole do gry, ale i zestaw książek w swoim ojczystym języku, przysłany prosto ze Lwowa, od działających tam wolontariuszy.

Jak zapowiedzieli wolontariusze, to nie koniec zmian w budynku przy ulicy Koksowej. Obiekt ma stawać się coraz bardziej przyjazny jego obecnym lokatorkom i lokatorom.

  • kg
  • zdj. UM Cz-wa
Najnowsze artykuły