W Częstochowie i powiecie kłobuckim nie zawyją syreny

09.04.2022

W Częstochowie i powiecie kłobuckim nie zawyją syreny

– 10 kwietnia godz. 08:41 w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej we wszystkich województwach zostaną uruchomione syreny alarmowe – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie wszystkie miasta zdecydowały się jednak na taki krok. W Częstochowie syreny alarmowe nie zostaną uruchomione. Dlaczego? – Z uwagi na obecną sytuację, obecność w mieście ukraińskich uchodźców oraz zbyt mało czasu na uprzedzenie mieszkańców o teście syren – poinformował Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. Syreny nie zostaną też uruchomione w powiecie kłobuckim.

– Informacja o wojewódzkim treningu sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności przekazana została przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie pocztą elektroniczną 9 kwietnia nocą – mówi Włodzimierz Tutaj. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze przeprowadzane są w ramach treningów u ćwiczeń. Zdaniem magistratu informacja o konieczności uruchomienia syren przyszła zbyt późno. W efekcie nie było możliwości wcześniejszego przekazania mieszkańcom tej wiadomości. – Uruchomienie syren bez kampanii informacyjnej przeprowadzonej na szerszą skalę i z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, w okresie, w którym na Ukrainie trwa wojna, mogłoby spowodować niepotrzebny niepokój zarówno wśród mieszkańców, jak również obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Częstochowie – podkreśla Włodzimierz Tutaj.

Jednocześnie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta informuje, iż Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie w ramach sprawdzenia systemów alarmowych codziennie o godz. 11:00 wykonuje „cichy” test syren rozlokowanych na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, polegający m.in. na kontroli łączności z tymi urządzeniami. – Uprzedzamy jednocześnie, że w mieście może być lekko słyszalny dźwięk syren, które mogą zostać uruchomione w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 w sąsiednich gminach – podsumowuje Włodzimierz Tutaj.

Syreny nie zostaną również uruchomione w powiecie kłobuckim. – W trosce o spokój osób starszych, chorych, uwzględniając także sytuacje uciekinierów wojennych z Ukrainy przebywających na terytorium Powiatu Kłobuckiego podjąłem decyzje o niewłączaniu syren jutro w niedzielę rano – zaznacza Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura.

Zarówno w Częstochowie, jak i powiecie kłobuckim hołd ofiarom katastrofy zostanie oddany w inny sposób.

  • kg
Najnowsze artykuły