W Częstochowie pojawiły się mobilne płuca

02.12.2022

W Częstochowie pojawiły się mobilne płuca

W ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego na placu Rady Europy ustawiony został model ludzkich płuc, który “oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. W zależności od ich poziomu, płuca mogą przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja będzie badać powietrze, którym oddychamy w Częstochowie przez dwa tygodnie.

W tym sezonie grzewczym instalacja zostanie ustawiona w 63 lokalizacjach w dziewięciu województwach. Na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji. Urząd Miasta Częstochowy zgodził się, aby mobilne płuca stanęły na placu  Rady Europy. Instalację zasilania uruchomił Tauron.

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W tej akcji wykorzystane będzie aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Mobilne płuca można było już zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

Model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Bada powietrze przez dwa tygodnie. Instalacja pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

źródło: UM Częstochowy

  • opr. pn
Najnowsze artykuły