W Częstochowie stoi już kolejna jadłodzielnia. Pamiętajmy o niej zwłaszcza w czasie świąt!

29.03.2024

W Częstochowie stoi już kolejna jadłodzielnia. Pamiętajmy o niej zwłaszcza w czasie świąt!

Jadłodzielnia to ogólnodostępna lodówka, do której każdy z nas może włożyć jedzenie, które mogłoby się zmarnować. Do tej pory w Częstochowie na stałe działała tylko ta przy ul. Piotrkowskiej 18. Ale Stowarzyszenie HelpCzewa przed świętami ma dobre wieści – od piątku 29 marca przy Urzędzie Miasta zaczęła funkcjonować kolejna społeczna lodówka.

Wcześniej, w okresie świąt Bożego Narodzenia, tymczasowa jadłodzielnia działała również w Śródmieściu. Została otwarta 23 grudnia 2023 roku z inicjatywy Fundacji Rething. – Wiemy, że tego chcieliście, dlatego jako Stowarzyszenie HelpCzewa zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby uruchomić następną jadłodzielnię, w bardziej dogodnej dla Was lokalizacji. Już w ten piątek spotkajmy się przy Urzędzie Miasta – w miejscu, w którym uratujemy sporo jedzenia, szczególnie w tym świątecznym czasie – zachęca Stowarzyszenie.

Lodówka przy magistracie będzie działała co najmniej do 30 czerwca 2024 roku. Choć jak zapewnia prezeska Stowarzyszenia Julia Cyran – zrobi wszystko, by jadłodzielnia została tam na dłużej. W imieniu Help Czewa prosi więc mieszkańców i mieszkanki Częstochowy, by ci chętnie korzystali z całodobowo dostępnej lodówki, pokazując tym samym władzom miasta, że takie miejsca są w naszym mieście potrzebne. Julia Cyran podkreśla, że jadłodzielnia nie jest miejscem, z którego korzystać mogą wyłącznie osoby w gorszej sytuacji materialnej. To miejsce dla każdego, którego celem jest powiedzenie stanowczego „nie” marnowaniu żywności.

O tym pamiętaj korzystając z jadłodzielni!

  • Potrawy własne muszą być szczelnie zapakowane i opisane. Muszą zawierać nazwę dania i datę jego przygotowania,
  • jedzenie można zapakować w słoik, pudełko z wieczkiem (np. po lodach) lub woreczki strunowe,
  • w opisie potrawy uwzględnij, czy zawiera mięso i alergeny,
  • do opisu użyj markera permanentnego,
  • w jadłodzielni nie zostawiaj surowego mięsa, alkoholu i jedzenia przeterminowanego.

fot. red

  • mz
Najnowsze artykuły