W najbliższy piątek Dzień bez Samochodu. Komunikacją miejską pojedziemy bez biletu

19.09.2023

W najbliższy piątek Dzień bez Samochodu. Komunikacją miejską pojedziemy bez biletu

Trwa Europejski Tydzień Mobilności pod hasłem “Oszczędzaj energię”. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie do korzystania z alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania. W piątek 22 września w ramach Dnia Bez Samochodu, mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej, autobusów i tramwajów, bez konieczności opłacania biletu – wystarczy, że okażemy ważny dowód rejestracyjny.

– Idea Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM) (dawniej: Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu) powstała w Komisji Europejskiej w 2002 roku w celu podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Kampania ta uznawana jest za siłę napędową zrównoważonej mobilności miejskiej w Europie i poza nią – informuje częstochowski magistrat i dodaje – Główne obchody ETM odbywają się co roku między 16 i 22 września. Celem jest zachęcenie społeczności miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kampania może obejmować warsztaty, prelekcje, konkursy (podczas tygodnia 16 – 22 września), działania przyczyniające się do odejścia od samochodu na rzecz czystszych środków transportu, w końcu – Dzień Bez Samochodu (mogący też mieć formę zamknięcia dla ruchu samochodowego ulicy lub pewnego obszaru).

Częstochowa bierze udział w tej kampanii już po raz 19. W akcję zaangażowane są zarówno instytucje publiczne, jak i przedsiębiorcy oraz organizacje ekonomii społecznej. W ramach ETM w Częstochowie dostępne będą liczne inicjatywy, takie jak zniżki dla rowerzystów przy zakupach, zajęcia z nordic walking, gry edukacyjne oraz targi promujące ekologiczne aspekty gospodarki jurajskiej. W programie znajdą się również atrakcje dla najmłodszych, takie jak questingi dla przedszkolaków i gra terenowa przygotowana przez częstochowski Hufiec ZHP.

Ponadto nasze Miasto włączyło się także w akcję “Przesiadaj się na Nextbike”, która pozwala mieszkańcom w okresie od 16 do 22 września skorzystać z darmowego godzinnego wypożyczenia miejskiego roweru, o ile są zarejestrowanymi użytkownikami systemu Nextbike. Nie jest potrzebny żaden dodatkowy kod ani procedura.

W tegorocznych obchodach ETM bierze udział aż 2591 miast z 41 krajów na całym świecie.

  • opr. pn
Najnowsze artykuły