W Parku Wypoczynkowym Lisiniec powstał Ogród Tlenowy. Co to takiego?

28.11.2023

W Parku Wypoczynkowym Lisiniec powstał Ogród Tlenowy. Co to takiego?

W ramach inicjatywy lokalnej stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy posadziło drzewa tlenowe tworząc gabinet relaksu i zdrowia na terenie Parku Lisiniec. Dopełnieniem projektu są ustawione w tym miejscu leżaki na których mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypoczywać na słońcu wśród zieleni.

Zależy nam na tym by Częstochowa była miastem przyjaznym, gdzie każdy będzie czuł się dobrze. Chcemy dbać o przestrzeń, która nas otacza uzupełniając to, co już do tej pory udało nam się zrobić. Dlatego tym razem w ramach inicjatywy lokalnej postanowiliśmy stworzyć w Parku Lisiniec ogród tlenowy tak by już wiosną częstochowianki i częstochowianie mogli odpocząć po całym dniu w szkole czy pracy w miejscu zielonych „dotleniaczy”. – wyjaśnia członek stowarzyszenia

Drzewa tlenowe różnią się od tradycyjnych nasadzeń tym, że rosną bardzo szybko dzięki czemu pozwalają zazielenić przestrzeń w kilka miesięcy. Są też odporne na skrajne temperatury: od -25°C do +45°C i dobrze rosną na nieurodzajnych glebach. Dodatkową zaletą jest również wygląd drzew – w maju w okresie kwitnienia liście przybiorą jasnofioletową barwę tworząc urokliwy zakątek przestrzeni lokalnej.

Poza społecznymi korzyściami projektu ogród tlenowy przyczyni się do poprawy ekosystemu i jakości powietrza. Dzięki dużym liściom drzew tlenowych redukcja niekorzystnych czynników jest możliwa w dużo szybszy sposób niż w przypadku tradycyjnych drzew – dodaje członek stowarzyszenia.

Cieszę się, że ta inicjatywa obywatelska wpisuje się w nasz miejski program Kierunek Przyjazna Częstochowa, dając mieszkankom i mieszkańcom z jednej strony nowe możliwości spędzania wolnego czasu, a z drugiej wspiera środowisko. Zielone zakątki dające ukojenie, relaks a dodatkowo korzystnie wpływające na środowisko to pomysł, który z pewnością spodoba się bywalcom Parku Lisiniec. – dodaje Krzysztof Matyjaszczyk Prezydent Miasta Częstochowy.

Ogród tlenowy powstał w pobliżu skateparku oraz zbiornika Pacyfik, często wykorzystywanego przez wędkarzy. To kolejna akcja stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy mająca na celu wspieranie zieleni w naszym mieście. Do tej pory Stowarzyszenie tworzyło zielone zakątki w ramach miejskiej akcji zainaugurowanej przez Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka „ Posadź drzewo w Częstochowie” w dzielnicach: Ostatni Grosz, Mirów, Gnaszyn, Wyczerpy oraz wzdłuż Al. Wolności.

  • mat. pras. Wspólnie dla Częstochowy
Najnowsze artykuły