W trosce o zabytki

15.01.2017

W trosce o zabytki

Konkurs jest adresowany do właścicieli, posiadaczy lub zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z opieki nas zabytkami. Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem rywalizacji jest m.in. promocja opieki nad zabytkami, propagowanie najlepszych wzorów ich konserwacji, utrzymania i zagospodarowania. Zadaniem jury będzie ocena jakości i zakresu prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewitalizacyjnych prowadzonych przy zabytkach. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Od 2017 roku konkurs “Zabytek Zadbany” odbywa się na podstawie nowego regulaminu. W tegorocznej edycji zabytkowe obiekty można zgłaszać aż w 6 kategoriach:

1.     Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

2.     Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

3.     Adaptacja obiektów zabytkowych

4.     Architektura i budownictwo drewniane

5.     Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne

6.     Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Do konkursu można zgłaszać obiekty, przy których prace ukończono w latach 2012-2016; kategoria specjalna właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem obejmuje co najmniej dziesięć lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

Regulamin wraz z kartą zgłoszeniową dostępny jest na stronie www.nid.pl w zakładce “Zabytek Zadbany”.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły