Wakacyjne kontrole autokarów. Jak zgłosić?

26.06.2022

Wakacyjne kontrole autokarów. Jak zgłosić?

Policja jak co roku będą kontrolować autokary, którymi dzieci i młodzież będą wyjeżdżały na wakacje. Funkcjonariusze proszą organizatorów wypoczynku, opiekunów i rodziców o odpowiednio wcześniejsze informowanie, z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem, o konieczności podjęcia kontroli.

– Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w podczas letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na wypoczynek – podkreślają stróże prawa.

Kontrolę autokaru należy zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie telefonicznie pod numerem telefonu: 47 85 812 55 lub 47 85 812 66. To pozwoli na odpowiednie zaplanowanie sprawnego jej przebiegu.

W Częstochowie miejscem wyznaczonym do kontroli jest parking na Rynku Wieluńskim, jednak w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach sprawdzenia autobusów będą również wykonywane na trasie ich przejazdu.

Podczas kontroli sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, a także uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Kontrole autokarów przewożących dzieci na wypoczynek przeprowadzają także funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.
  • kg
  • zdj. arc
Najnowsze artykuły