Więcej mieszkań niż przed rokiem

23.12.2018

Więcej mieszkań niż przed rokiem

– W ciągu jedenastu miesięcy oddano do użytku więcej mieszkań niż przed rokiem – informuje Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-listopad bieżącego roku oddano do użytkowania
163,8 tys. mieszkań. To o 2,5% więcej niż przed rokiem. Inwestorzy dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form budownictwa – deweloperzy i inwestorzy indywidualni – oddali do użytkowania odpowiednio 98,2 tys. mieszkań (4,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku) i 60,0 tys. mieszkań (1,2% mniej). W ramach tych form budownictwa, wybudowano łącznie 96,5% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w okresie jedenastu miesięcy (z tego deweloperzy wybudowali 59,9%, a inwestorzy indywidualni 36,6% mieszkań). Więcej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania również w budownictwie spółdzielczym (2,5 tys. wobec
2,0 tys.). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 3,2 tys. mieszkań. Ten wyniki jest również wyższy w porównaniu do zeszłorocznego – o około 3,2%.

– Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania w ciągu jedenastu miesięcy
2018 r. wyniosła 14,9 mln m2, czyli o 0,6% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
W tym samym okresie przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zmniejszyła się o 1,8 m2 – do poziomu 91,0 m2 – informuje GUS.

Poza tym w ciągu jedenastu miesięcy wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia
z projektem budowy 237,7 tys. mieszkań. To o 2,9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (146,9 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (85,8 tys.). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym 97,9% ogółu mieszkań (z tego deweloperzy 61,8%, a inwestorzy indywidualni 36,1%) – podaje GUS. Z kolei więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym
w budownictwie spółdzielczym (1,5 tys. mieszkań wobec 1,4 tys.), natomiast mniej (3,5 tys. mieszkań wobec 4,8 tys.) w pozostałych formach budownictwa.

Od stycznia do listopada rozpoczęto też budowę 210,8 tys. mieszkań. To o 8,8%, więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 123,7 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 82,4 tys. mieszkań. Z kolei mniej mieszkań, których budowę rozpoczęto (w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku) odnotowano w budownictwie spółdzielczym (2,2 tys. mieszkań wobec 2,5 tys.) oraz w pozostałych formach budownictwa (2,6 tys. mieszkań wobec 3,2 tys.).

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły