Więcej pielęgniarek w miejskim szpitalu

23.11.2021

Więcej pielęgniarek w miejskim szpitalu

Pierwsze siedem studentek pielęgniarstwa otrzyma stypendia w ramach miejskiego programu „Częstochowa dla medyków”. Wszystkie po zakończeniu nauki, rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

Przypomnijmy, 2019 roku w Częstochowie rozpoczęła się realizacja programu „Dostępny lekarz”, który miał złagodzić braki kadrowe w szpitalu. Jego celem było zachęcenie młodych lekarzy do pozostania na dłużej w naszym mieście. Miasto zdecydowało się rozszerzyć program o pielęgniarki. – W ten sposób staramy się zwiększać potencjał miejskich służb. Cieszymy się, że siedem przyszłych pielęgniarek będzie chciało wesprzeć Miejski Szpital Zespolony swoim doświadczeniem. Na pewno poprawi to dostępność do wykwalifikowanej kadry medycznej – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Na stypendia z miasta mogą liczyć studentki i studenci trzech częstochowskich uczelni, które kształcą obecnie przyszłą kadrę pielęgniarską. – Wspólnie z dwoma koleżankami z liceum widziałyśmy się na kierunkach medycznych. Niekoniecznie chodziło nam o kierunek lekarski, czy położnictwo. Nie chciałyśmy też wyjeżdżać z Częstochowy. I w ten oto sposób pojawiła się wizja pielęgniarstwa – mówi jedna ze stypendystek. Dlaczego zdecydowały się związać z Miejskim Szpitalem Zespolonym w Częstochowie? – Spodobała nam się atmosfera, jaka panuje w placówce. Poznałyśmy tam bardzo fajnych ludzi. Dużo się nauczyłyśmy i chciałyśmy tam zostać. Skorzystałyśmy więc z okazji, którą zaoferowało miasto – dodaje.

Jedna ze stypendystek już jest związana z branżą medyczną. – Jestem fizjoterapeutą. Pracuję w przychodni. Trochę za sprawą namowy mamy, która jest pielęgniarką, zdecydowałam się podjąć studia na tym kierunku. Oferta miasta jest bardzo korzystna. Nie planuję wyjeżdżać z Częstochowy i dzięki programowi mam zapewnioną pracę – przyznała stypendystka.

Celem strategicznym obecnego programu „Częstochowa dla Medyków” jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej oraz zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej świadczonej przez specjalistów – lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki, rezydentów. – Liczymy, że program będzie się rozwijał i dzięki niemu sytuacja w miejskiej służbie zdrowia będzie przynajmniej odrobinę lepsza – podsumowuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Program „Częstochowa dla Medyków” będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.

 Program „Częstochowa dla Medyków” składa się z trzech modułów:

– System Stypendialny dotyczy studentek i studentów ostatniego roku studiów lekarskich oraz studiów pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych.

– Mieszkanie w Częstochowie przewiduje możliwość ubiegania się nie tylko lekarzy/lekarek, ale także pielęgniarek/pielęgniarzy o najem mieszkania z  zasobów ZGM „TBS” .

– Wyższe Kwalifikacje – zakłada pomoc samorządu w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tego możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy – skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze.

 

  • kg
Najnowsze artykuły