Kosiniak-Kamysz w Częstochowie: żniwa stoją pod znakiem zapytania

13.07.2023

Kosiniak-Kamysz w Częstochowie: żniwa stoją pod znakiem zapytania

Widzieliście państwo, co się działo kilka miesięcy temu, jakie były protesty rolników, wielka tragedia i rozpacz. Dzisiaj, rozpoczynające się żniwa stoją pod wielkim znakiem zapytania – mówił 12 lipca podczas konferencji prasowej w Częstochowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przedstawiciele ludowców przed spotkaniem z mediami wzięli udział w ogólnopolskich uroczystych obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, organizowanych przez Zarząd Wojewódzkiego PSL Województwa Śląskiego, LTN-K O/Częstochowa i Starostwo Kłobuckie. Uroczystości odbywały się m.in. w Parzymiechach, Białej i Grabcu. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Później przed „Zagrodą Włościańską” Muzeum Częstochowskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa PSL Władysława Kosinika-Kamysza i przedstawicieli ludowców: Starosty Kłobuckiego Henryka Kiepury, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka, Członka Zarządu Woj. Śląskiego Grzegorza Boskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Częstochowskiego dr Andrzeja Kubata, burmistrzów, wójtów i radnych z subregionu północnego województwa śląskiego.

Prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz w swoim wystąpieniu odniósł się do przypadającego na 12 lipca Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. – W czasie II wojny światowej zostało spacyfikowanych 700 wsi na terenie obecnej RP. Jeśli dodamy tereny dawnej II Rzeczpospolitej, tych wsi i miejscowości są o setki więcej. To są tysiące, dziesiątki, setki tysięcy zamordowanych w bestialski często sposób. Zamordowanych w nocy, zabitych skrytobójczo. To jest ofiara, jaką ponieśli za pomoc drugiemu człowiekowi mieszkańcy polskiej wsi, za żywienie, za utworzenie Batalionów Chłopskich i Polskiego Państwa Podziemnego – przypomniał.

Żniwa stoją pod wielkim znakiem zapytania

Lider Trzeciej Drogi poruszył także kwestię rozpoczynających się żniw. – Widzieliście państwo, co się działo kilka miesięcy temu, jakie były protesty rolników, wielka tragedia i rozpacz. Dzisiaj, rozpoczynające się żniwa stoją pod wielkim znakiem zapytania. Czy zbiorę i czy będę w stanie sprzedać? Czy będę w stanie się z tego utrzymać? Brak stabilności dochodów rolniczych, zmiany klimatyczne. A susza i stepowienie Polski zaczynają nas dotyczyć w szerszym kręgu – mówił podczas swojego wystąpienia Władysław Kosiniak-Kamysz. Skrytykował także rządzących – Oni uważają według swojej doktryny: rzuci się parę groszy przed wyborami i tak na nas zagłosują, a to jest fałszywe działanie, to jest oszustwo, to jest obłuda. Tam nie ma nic z roztropnego dbania o dobro wspólne. A dzisiaj potrzeba kilku rzeczy. Po pierwsze, zablokowania niekontrolowanego napływu innych produktów, nie tylko zboża. Utrzymania czterech produktów: pszenica, kukurydza, słonecznik czy rzepak, ale dodania do tego miodu i owoców miękkich. I to jest nasze zadanie, polityków, znaleźć winnych nazwy “zboże techniczne” i niekontrolowanemu sprowadzaniu tego zboża do Polski. Trzeba też zadośćuczynić tym, którzy ponieśli straty – podkreślał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Listy wyborcze w sierpniu

Zapytany o listy wyborcze prezes PSL odpowiedział, że zostaną one opublikowane za kilkanaście dni, zapewne na początku przyszłego miesiąca. Nie chciał zdradzać żadnych nazwisk, ale podkreślił, że kandydować będą najlepsi z PSL – marszałkowie, starostowie, burmistrzowie, wójtowie radni i samorządowcy szczebla wojewódzkiego. – Są w gotowości do startu – zapewnił prezes ludowców.

 

  • pn
Najnowsze artykuły