Włochy: początek testów szczepionki przeciwko koronawirusowi na ochotnikach

24.08.2020

Włochy: początek testów szczepionki przeciwko koronawirusowi na ochotnikach

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.

To może być przełom w walce z Covid-19 – podkreślają włoskie media przed oczekiwaną inauguracją testowania szczepionki. Projekt jej stworzenia sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Celem tego projektu jest to, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

– Rozpoczyna się pierwsza faza badań po to, by ocenić bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciwko Sars-CoV-2- podkreśliła w nocie włoska Agencja Leków ( Aifa). Wyjaśniła, że do testów, po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwszą grupą, która otrzyma dawkę szczepionki są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat.

Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu.

Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.

– Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na wiosnę będziemy mieli szczepionkę przeciwko Covid-19. Pracujemy ciężko, aby tak było – zapewnił jeden z dyrektorów szpitala w Wiecznym Mieście Francesco Vaia.

Wyraził opinię, że szczepionka ta nie powinna być obowiązkowa. – To my będziemy musieli przekonać obywateli do jej dobroczynnego działania – dodał.

  • kg (na podstawie informacji PAP)
Najnowsze artykuły