Współautorka „Ustawy Kamilka” kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka

21.11.2023

Współautorka „Ustawy Kamilka” kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka

Kadencja Mikołaja Pawlaka, obecnego RPD, upływa 14 grudnia. Wybór osoby, która może go zastąpić, wcale nie był łatwy – termin wyłonienia wspólnego kandydata przesunięto dwukrotnie. W miniony poniedziałek ogłoszono, że kandydatką KO, Lewicy i Trzeciej Drogi została Monika Horna-Cieślak – współautorka „Ustawy Kamilka”.

Termin wyboru kandydata na nowego RPD przesuwano dwukrotnie. Początkowo osoba, która może zastąpić Mikołaja Pawlaka miała zostać wybrana w miniony czwartek. Posłowie i posłanki nie doszli jednak do porozumienia i termin odroczyli do piątku. Kolejnego dnia historia się powtórzyła, a nowy termin wyznaczono na poniedziałek 20 listopada. Wtedy udało się podjąć decyzję – kandydatką koalicyjnego rządu została Monika Horna-Cieślak.

Monika Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Urodziła się w 1989 r. w Grudziącu. Już od 19. roku życia działa na rzecz ochrony praw dzieci. Pomaga tym, którzy doświadczyli przemocy – zarówno fizycznej, jak i psychicznej czy seksualnej. – Jest to moja życiowa misja oraz pasja – przyznaje.

– Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, w kancelarii czy też prowadząc zajęcia dla temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. (…) Odwagi, wrażliwości i uporu – uczę się od dzieci – co jest dla mnie największym źródłem dumy i wdzięczności! – czytamy na Facebooku Moniki.

Kandydatka na RPD jest również współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego, znanej szerzej jako „Ustawa Kamilka z Częstochowy”. Przepisy tej ustawy wzmacniają ochronę dzieci przed przemocą. Pierwsze zmiany weszły w życie pod koniec sierpnia tego roku.

fot. Facebook/Monika Horna-Cieślak

 

 

  • mz
Najnowsze artykuły