Wybierz się na spacer do muzeum. Wirtualnie…

04.04.2020

Wybierz się na spacer do muzeum. Wirtualnie…

A gdyby tak czas spędzany w domu wykorzystać na… spotkania z kulturą? Umożliwia nam to chociażby Muzeum Częstochowskie, które mimo że fizycznie ma zamknięte drzwi, to jednak w swoje progi wszystkich chętnych. Dom Poezji Haliny Poświatowskiej to kolejny obiekt, gdzie możemy odbyć wirtualny spacer i przeżyć niecodzienną lekcję historii.

W centrum Częstochowy, przy ul. Jasnogórskiej 23, znajduje się miejsce znane wszystkim miłośnikom poezji – budynek zamieszkiwany po wojnie przez Halinę Poświatowską. 9 maja 2007 r. Otwarto tu wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości poetki.

Ekspozycja mieści się w trzech salach. Zgromadzono tu przede wszystkim pamiątki, takie jak zdjęcia, listy i książki, ale uwagę przyciągają także dwa popiersia – jedno autorstwa Szymona Wypycha i drugie – Waldemara Dziekońskiego.

Całość prezentacji podzielono na dwie części odróżniające się kolorystyką – dwie sale zielone i salę czerwoną. Ekspozycja w salach zielonych traktuje głównie o twórczości artystki, a w sali czerwonej – o jej życiu prywatnym. Zaakcentowano kolejne etapy życia Haliny Poświatowskiej – okres dzieciństwa, małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, operacji serca przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych, okres studiów i życia w Krakowie, ostatnich podróży. W przylegającym do domu ogrodzie, rozkwitającym wiosną, jest miejsce, by usiąść spokojnie i czytać przepełnione liryzmem wiersze.

Ze względu na obecną sytuację, osobiste zwiedzanie Domu Poezji nie jest obecnie możliwe. Ale nie oznacza to, że miejsce jest całkowicie niedostępne. Muzeum Częstochowskie, które zawiesiło działalność kulturalną do czasu odwołania epidemii, szuka rozwiązań, które umożliwiają wszystkim kontakt z kulturą. Zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystaw prezentowanych w swoich obiektach.

Wirtualne zwiedzanie umożliwiają także inne wystawy:

  • Rezerwat Archeologiczny
  • Stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej
  • Dzieje Miasta Częstochowy. Etap I: Od pradziejów do końca XVIII w.
  • Dzieje Miasta Częstochowy. Etap II: Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1794-1921
  • Sztuka Polska XIX i XX wieku
  • Żydzi Częstochowianie – The Jews of Czestochowa
  • kg
Najnowsze artykuły