Wybory samorządowe 2024. Kto będzie ubiegać się o urząd Prezydenta Miasta?

09.02.2024

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie ubiegać się o urząd Prezydenta Miasta?

Jako pierwszy swoją kandydaturę na prezydenta miasta Częstochowy ogłosił już na początku grudnia Tomasz Grzegorz Stala z poparcia „Alternatywy dla Częstochowy”. W czwartek 8 lutego odbyła się konferencja prasowa nowego komitetu o nazwie Wybieram Częstochowę. Zaprezentowano postulaty i kandydatów do Rady Miasta. Podczas spotkania ogłoszono również, kto z ich ramienia będzie ubiegał się o urząd Prezydenta Miasta. To kobieta, aktywistka, prezeska Fundacji Rething – Małgorzata Terrero-Rozmus.

 

Tomasz Grzegorz Stala

Jako pierwszy swoją kandydaturę na prezydenta miasta Częstochowy ogłosił już na początku grudnia Tomasz Grzegorz Stala z poparcia „Alternatywy dla Częstochowy”. W swoim oświadczeniu – które zobaczyć możemy w mediach społecznościowych – zachęcał wtedy do podjęcia współpracy różne środowiska, którym nie jest obojętna przyszłość mieszkańców naszego regionu. Tomasz Grzegorz Stala to przedsiębiorca od lat prowadzący Wydawnictwo 3DOM – oficynę publikującą książki o tematyce patriotycznej i katolickiej. Wielu osobom znany jest już zapewne ze startu w październikowych wyborach do Sejmu, w których to zdobył ponad 11 tysięcy głosów. Swoją kandydaturą pragnie wprowadzić powiew świeżości w lokalnej polityce – wychodzi bowiem z założenia, że Częstochowa od wielu lat prowadzona przez jedno – lewicowe – ugrupowanie polityczne, potrzebuje zmian w wielu aspektach swojego funkcjonowania.

Małgorzata Terrero-Rozmus

 

Tańsza komunikacja miejska, Pełnomocnik ds. Dzieci i Młodzieży, jadłodzielnia w każdej dzielnicy, dom kultury na dworcu PKP, nowe tereny zielone, zagospodarowanie terenu przędzalni Elanex, wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i bezpieczne przejścia dla pieszych. To tylko niektóre z programowych założeń nowego komitetu „Wybieram Częstochowę”. W czwartek 8 lutego odbyła się prezentacja postulatów i kandydatów do Rady Miasta. Podczas spotkania ogłoszono również, kto z ich ramienia będzie ubiegał się o urząd Prezydenta Miasta. To kobieta, aktywistka, prezeska Fundacji Rething – Małgorzata Terrero-Rozmus.

– Jestem częstochowianką z urodzenia, ale jestem też częstochowianką z wyboru – mówi o sobie, i choć mieszkała już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Cyprze, postanowiła wrócić do rodzinnego miasta. Tutaj założyła proekologiczną Fundację Rething i dwa sklepy charytatywne. To m. in. z jej inicjatywy w Częstochowie powstała pierwsza jadłodzielnia. – Staram się czerpać z tego, czego nauczyłam się w innych miastach, żeby polepszać jakość życia w naszym mieście. Znam trzy języki i mam przeświadczenie, że mogłabym mieszać tam, gdzie tylko zechcę, ale wybieram Częstochowę – mówi. To, co dla Małgorzaty Terrero-Rozmus ważne, to aktywny i zaangażowany Urząd Miasta – taki, który wspiera aktywnych mieszkańców – Wielokrotnie myślałam, że albo muszę zmienić miasto na inne albo zmienić to miasto – podkreśla i dodaje, że Częstochowa powinna być miejscem, w którym robi się wszystko, aby zaprzestać wycinaniu drzew. Miastem przyjaznym dla przedsiębiorców, w którym tworzy się miejsca pracy, szczególnie dla osób z wyższym wykształceniem. Miastem, w którym, zamiast burzyć i budować nowe, dba się o posiadane nieruchomości i infrastrukturę. – Chcę, by Częstochowa dbała o zabytki i o swoją historię. Aby było tu więcej inicjatyw związanych z kulturą i ze sportem. Chcę, żeby Częstochowa wspierała i współpracowała z organizacjami pozarządowymi – z ludźmi, którzy chcą za rzecz Częstochowy pracować. Przede wszystkim pragnę, by Częstochowa była miastem, w którym chcemy mieszkać – zaznacza.

Monika Pohorecka

 

Jak udało nam się dowiedzieć, w związku z wyborem kandydata na urząd prezydenta Miasta Częstochowy, w PiS-ie toczyły się niełatwe rozmowy. Ostatecznie zapadła decyzja o tym, że kandydatką zostać ma Monika Pohorecka – obecnie Radna Miasta Częstochowy. Choć formalnie nie zostało to jeszcze zatwierdzone, decyzja jest procedowana i niebawem powinna zostać ogłoszona. Monika Pohorecka startowała w październikowych wyborach do Senatu – uzyskała wówczas poparcie prawie 37 tysięcy osób, jednak nie udało jej się otrzymać mandatu.

 

A co z pozostałymi?

Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy wraz z Polską 2050 Szymona Hołowni mówili niedawno o „Pakcie Obywatelskim” – postulatach dotyczących zwiększenia wpływu mieszkańców na sprawy miasta, procesu podejmowania najważniejszych decyzji oraz dostępu do informacji. Omówili wówczas najważniejsze problemy Częstochowy, nie wskazując jednak na osobę, która, jako kandydat na urząd prezydenta, miałaby się z nimi uporać. W tym przypadku typuje się Krzysztofa Świerczyńskiego, który poproszony o potwierdzenie tej informacji, zadeklarował gotowość do objęcia urzędu.

W kuluarach wskazuje się też Marcina Marandę, który startował już w wyborach samorządowych dwukrotnie – w 2014 i 2018 roku. Wówczas robił to z ramienia stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, które jednak opuścił i wstąpił do ruchu Bezpartyjnych Samorządowców.

Nad swoim kandydatem zastanawia się też Platforma Obywatelska. W tym przypadku mówi się o radnym Łukaszu Banasiu.

 

  • mz
Najnowsze artykuły