Wyrok 2 lat i 11 miesięcy więzienia dla 55-latka za podpalenie DPS w Lublińcu

13.09.2023

Wyrok 2 lat i 11 miesięcy więzienia dla 55-latka za podpalenie DPS w Lublińcu

Sąd Rejonowy w Lublińcu skazał 55-letniego Joachima T. na 2 lata i 11 miesięcy więzienia za podpalenie lublinieckiego DPS. Mężczyzna ma też naprawić szkody wycenione na 310 tys. zł – poinformował we wtorek prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

“Kwota 310 tys. zł dotyczy naprawienia szkody na rzecz Starosty Lublinieckiego i ubezpieczyciela. Sąd ponadto orzekł nakaz podjęcia terapii uzależnienia od alkoholu jako środek zabezpieczający” – dodał prokurator Ozimek.

 

14 grudnia 2022 roku około godz. 23 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze, który wybuchł w Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Biegły orzekł, że przyczyną pożaru było podpalenie szafy z ubraniami. Podpalaczem okazał się jeden z pensjonariuszy DPS – 55-letni Joachim T., który wcześniej miał podpalić wyposażenie tej placówki.

 

Zatrzymano go na miejscu zdarzenia a przeprowadzone badanie wykazało ok. 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że Joachim T. dopuścił się zarzucanych mu przestępstw w warunkach ograniczonej poczytalności. Mężczyzna był już w przeszłości karany.(PAP)

 

macs/ apiech/

 

fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły