16.04.2022
Wyrok w sprawie zniszczenia krzyża wstrzymany. Sąd Najwyższy rozważy kasację
15 kwietnia 2022 roku przed myszkowskim sądem miał zapaść wyrok w sprawie 17-letniego Adama K., który był oskarżony o zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach w powiecie myszkowskim. Nieoczekiwanie proces został zawieszony, bo decyzję w tej sprawie musi podjąć Sąd Najwyższy.
Adam K. jest oskarżony o zdarzenie, do którego doszło 21 lipca 2021 roku. Policjanci z Komisariatu w Koziegłowach otrzymali zgłoszenie dotyczące zniszczenia figury Chrystusa na Krzyżu w miejscowości Pińczyce. Podczas oględzin policjanci stwierdzili, że nieustalony sprawca odkręcił figurę od metalowego krzyża i rozbił ją, a następnie odłamki wyrzucił na pobliskie pola. Ponadto ustalono, że zniszczona figura należy do parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Pińczycach, a wartość spowodowanych strat wynosi 1000 zł.
Na skutek podjętych czynności śledczych uzyskano informację, że sprawcą przestępstwa może być 17-letni mieszkaniec Pińczyc Adam K. W związku z tym przeprowadzono przeszukanie jego pomieszczeń mieszkalnych, w trakcie którego znaleziono gipsową głowę figury Chrystusa.
Adamowi K. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, polegające na jego zniszczeniu. Adam K. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że zniszczenia figury dokonał w połowie lipca b.r., wracając z imprezy w towarzystwie kuzyna. Oświadczył ponadto, że uszkodzenie figury nie było spowodowane nienawiścią do religii, lecz stanem upojenia alkoholowego.
Adam K. jest uczniem jednej ze szkół w Zawierciu. Nie był w przeszłości karany. Oskarżony wraz z ojcem odwiedzali księdza proboszcza, deklarując chęć naprawienia szkód.
Podczas ostatniej rozprawy, prokuratura zażądała dla oskarżonego kary pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obrońca i oskarżony wnosili o uniewinnienie.
Wyrok miał zostać wydany w piątek 15 kwietnia, ale proces zawieszono do czasu decyzji Sądu Najwyższego. Stało się tak ponieważ częstochowska prokuratura wniosła do Prokuratora Generalnego o wywiedzenie kasacji od postanowienia myszkowskiego sądu z 20 grudnia 2021 r. o częściowym umorzeniu postępowania.
Sąd prawomocnie odmówił proboszczowi z Pińczyc występowania w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Decyzja miała zapewne związek z faktem, że krzyż stał na prywatnej posesji. Od decyzji Sądu Najwyższego uzależnione są dalsze czynności procesowe w tej sprawie.