Wyróżnieni za promowanie gminy Poczesna

29.02.2020

Wyróżnieni za promowanie gminy Poczesna

Już po raz piąty w Poczesnej nagrodzono najbardziej zasłużonych i przyczyniających się do rozwoju i promocji gminy mieszkańców. Jubileuszowa gala „Syderyty”, podczas której wręczano statuetki, odbyła się w lokalnej Hali Sportowej.

Statuetki, które otrzymują laureaci, nawiązują do historii regionu, a więc do kopalnictwa rud żelaza, które miało znaczący wpływ na rozwój gminy Poczesna. Ich projekt wykonał światowej sławy rzeźbiarz, od kilkunastu lat mieszkaniec gminy Poczesna, Jerzy Kędziora. Każda z figur jest niepowtarzalna – zawiera bowiem nieregularny kawałek prawdziwego syderytu (rudy żelaza), z lokalnej ziemi. Statuetki wręczane są w następujących kategoriach:

1.  Oświata, kultura, sztuka

2.  Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska

3  Przedsiębiorczość

4.  Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna

5. Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna.

W tym roku wyróżnienia otrzymali:
– w kategorii: Oświata, kultura, sztuka – Dorota Wiśniewska;

– w kategorii: Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska – Barbara Wąsińska

– w kategorii: Przedsiębiorczość – Beata Chochaus–Międła;

– w kategorii: Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna – Jan Wawrzyńczak;

Laureatem Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna został ksiądz Ryszard Umański.

Po wręczeniu wyróżnień Jan Szyma ze Stowarzyszenia „Przyjaciół Gaude Mater” w Częstochowie, wręczył wójtowi Krzysztofowi Ujmie medal „Zasłużony dla WLKS KMICIC”. Po części oficjalnej nastąpił słodki poczęstunek. Zgromadzeni uczestniczyli również w koncercie śpiewaka operowego, solisty Teatru Narodowego oraz Teatru Muzycznego Roma  w Warszawie– tenora Bogusława Morki, który wystąpił wraz z sopranistką Emilią Zielińska (artystka w 2004 roku śpiewała dla Jana Pawła II) przy akompaniamencie zespołu Alla Vienna pod dyrekcja prof. Adama Manijaka. Burzą oklasków podziękowano i pożegnano artystów.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. UG Poczesna
Najnowsze artykuły