Wystawa malarstwa Żanety Wójcik. Kobiety, które są same, ale nie są samotne!

26.05.2023

Wystawa malarstwa Żanety Wójcik. Kobiety, które są same, ale nie są samotne!

,,Błysk w oczach stokroć wymowniejszy od słów…”- taki tytuł ma wystawa malarska Żanety Wójcik, którą można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w Częstochowie. Wystawa poświęcona jest kobietom, które są same, ale nie są samotne.

Żaneta Wójcik to absolwentka Liceum plastycznego w Częstochowie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, które ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Wychowania Artystycznego. Mimo tak młodego wieku już odznaczona medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. Od dwunastu lat członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, w którym aktywnie działa, biorąc udział w wystawach. Żaneta Wójcik ma na swoim koncie również wiele indywidualnych wystaw swoich dzieł.

Ulubionymi technikami artystki jest olej i akwarela. W jej obrazach można dostrzec mnóstwo zadumy, alegorii i metafor. Dużo miejsca w jej twórczości zajmują kobiety, które są czasami rozmarzone, zmysłowe lub zamyślone, zawsze pełne tajemnic – właśnie to zobaczymy na tej wystawie.

Żaneta Wójcik jest również autorką wielu ilustracji do książek ks. Jana Twardowskiego, m.in. serii pt. ,,Spotkania co przychodzą same”. Jej autorstwa są również akwarele do trzech tomów poezji ks. Jana Twardowskiego – ,,I nagle przyszedł nieoczekiwany”, ,, Miłość, której nie widać nie zasłania sobą”, ,,Boże po stokroć święty” oraz płyt CD, gdzie głosu użyczył Krzysztof Kolberger. Ilustrowała również książki autorstwa Grzegorza Sokołowskiego, m.in. ,,Kiedy czasu nie będzie…”, czy ,,Zapiski Anioła”.

Na co dzień Żaneta Wójcik jest czynnym nauczycielem, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci oraz klasę artystyczną. W uczniach stara się rozwijać ich pasje oraz zaszczepiać miłość do sztuki. Zapraszamy na wystawę!

 

  • ts
Najnowsze artykuły