Wystawa w ROK-u -„Maski”, czyli surrealizm w fotografiach Magdaleny Kmiecik

01.10.2023

Wystawa w ROK-u -„Maski”, czyli surrealizm w fotografiach Magdaleny Kmiecik

Od najbliższego poniedziałku w Galerii Fotopobudka będzie można oglądać wystawę fotografii Magdaleny Kmiecik – absolwentki Wydziału Sztuki AJD. Poprzez ekspozycję autorka chce zwrócić uwagę na naturalność zakładania masek, które na swoich fotografiach nakłada na rzeczywistość.

– Odbijamy się w różnych przestrzeniach, w których ukazuje się nam drugie „ja”, często zdeformowane, niewyraźne, przybierające różne formy graficzno-plastyczne. Maska pozwala nam w magiczny sposób przesunąć granice naszych słabości, ukrycie się, bezpieczną izolację. Nakładanie maski jest czymś specyficznie ludzkim. – mówi Magdalena Kmiecik, przywołując słowa Oscara Wilde’a: „Człowiek najmniej jest sobą, gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu

maskę, a powie Ci prawdę”.

Magdalena Kmiecik to artystka sztuk wizualnych, która poza fotografią, zajmuje się również malarstwem i performancem. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Katowice, Jurajskiego Fotoklubu i Międzynarodowej Grupy Twórców ATINA. Jej prace oglądać można zarówno na indywidualnych wystawach, jak i tych zbiorowych. Problematyka poruszana przez artystkę dotyka kwestii współczesnych zagrożeń: zmian klimatycznych, przemocy, ale też arogancji i brutalności społeczeństw.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2.10 o godz. 18:00 w Galerii Fotopobudka (ul. Ogińskiego 13a).

Fotografie częstochowskiej artystki będzie można podziwiać do końca października.

 

  • op. mz
Najnowsze artykuły