Z pasji do dźwięków

08.06.2018

Z pasji do dźwięków

Katarzyna Gwara: Oto przed nami kapela inna niż wszystkie. Waszej muzyce daleko do cieszących się największą popularnością gatunków, mimo to publiczność na waszą twórczość reaguje bardzo żywiołowo.

Magdalena Łągiewka: Bardzo nas to cieszy. To fakt, nie jesteśmy tradycyjnym zespołem. Gramy wyłącznie na instrumentach akustycznych – mamy dwie gitary akustyczne, bas akustyczny, perkusję, cajon i perkusjonalia.

KG: Skąd pomysł na ten – jakby nie patrzeć – dość niszowy projekt?

MŁ: Zespół powstał dwa lata temu. Spotkaliśmy się z grupą znajomych muzyków, aby koncertem na żywo uświetnić otwarcie lokalu naszej znajomej. Wcześniej odbyliśmy kilka prób. Okazało się, że to, co mamy do zaoferowania przypadło publiczności do gustu. Pomyśleliśmy, że może warto iść w tym kierunku. Znaleźliśmy salę prób i zaczęliśmy kombinacje muzyczne (śmiech). Szukaliśmy gatunku, który będzie nam najbliższy. Okazało się, że w naszym wykonaniu najbardziej sprawdza się muzyka akustyczna. To właśnie ją najbardziej czuliśmy. Zdając sobie sprawę z tego, że nie każdemu ten gatunek przypadnie do gustu, postanowiliśmy jednak zaryzykować. Pierwszy oficjalny koncert zagraliśmy w Poraju, na plaży. Wtedy też była burza mózgów związana z nazwą zespołu. Narodził się nawet zakład (śmiech). Każdy z nas podał swoją propozycję, a później odbyło się głosowanie. Okazało się, że wymyślona przeze mnie „Dzika Plaża” najbardziej przypadła do gustu całej ekipie i w ten oto sposób wygrałam pyszną pizzę (śmiech). Zaczynaliśmy oczywiście od coverów – dosłownie wywracaliśmy je do góry nogami. Na przestrzeni tych dwóch lat nasz skład uległ zmianie. Duży krok do przodu zrobiliśmy, gdy do składu dołączył Rafał Betnarski. To człowiek z ogromną wrażliwością muzyczną. Na naszą drugą próbę przyniósł praktycznie gotowy tekst nowej piosenki. W tej chwili to właśnie ona ma najlepszy odbiór. Obecnie występujemy w sześcioosobowym składzie i mamy nadzieję, że tak już pozostanie. Gramy covery, ale po zainspirowaniu nas przez Rafała, tworzymy też własne utwory, oczywiście dalej idąc w kierunku akustycznym, zwiewnym, delikatnym i przyjemnym dla ucha.

KG: Próbowaliście swoich sił w programach typu talent show? Według wielu to jeden z najlepszych sposób, aby wypłynąć na szerokie wody.

MŁ: Na razie nie myśleliśmy o tym. Promujemy się przede wszystkim na szczeblu lokalnym. W ostatnim czasie braliśmy na przykład udział w Festiwalu Uczelni Wyższych na Promenadzie. Co ciekawe, większość występujących składów było rockowych. Przed występem mieliśmy więc spory stres, nie wiedząc, jak nas przyjmie publiczność nastawiona raczej na mocne brzmienia. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Nie dość, że publika bawiła się świetnie to jeszcze wygraliśmy cały festiwal. Na dodatek muzycy, z którymi się spotkaliśmy zaznaczali, że bardzo im się podoba efekt naszej pracy. Podobna sytuacja była zresztą podczas VII letnich prezentacji muzycznych w Poraju, które również wygraliśmy.

KG: Dzika Plaża na rynku częstochowskim jest już dość znana. Nie myśleliście o tym, aby pokazać się szerszemu gronu odbiorców.

Marcin Kryst: Oczywiście, że tak. Mamy już pewne plany, ale na razie nie możemy zdradzać szczegółów. Chcemy robić dobrą muzykę, która da ludziom radość. Publiczność podkreśla, że powinniśmy grać częściej własne utwory. Nad tym też pracujemy. Chcemy wnieść coś nowego na muzyczną scenę.

KG: A co z płytą? Planujecie wydać jakiś krążek?

MK: Oczywiście, jak każdemu artyście i każdemu zespołowi, marzy nam się nagranie własnej płyty. Na to potrzebny jest jednak znakomity materiał. Chcemy dopracować go w najdrobniejszych szczegółach. Może na początek wydamy krążek z kilkoma utworami? Poza tym na razie skupiamy się na koncertowaniu. Chcemy zobaczyć, jak nasza muzyka jest odbierana, zarówno wśród profesjonalistów, jak i publiczności. Do tej pory nie spotkaliśmy się z negatywną opinią i mamy nadzieję, że tak pozostanie. To udowadnia nam, że muzyka akustyczna może się podobać nie tylko melomanom, może trafić do każdego.

KG: Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć sukcesów i oczekiwać na pierwszą płytę. Dziękuję za rozmowę!

Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej, mogą wejść na profil zespołu na Facebooku – Dzika Plaża. Tam również znajdziemy próbkę umiejętności muzyków.

Najbliższe koncerty

8.06. – Summer Chill Częstochowa

11.06. – XV-lecie Szkoły Artystycznej ALA w Częstochowie

29.06. – Debiuty from Poland – Teatr From Poland Częstochowa

14.07. – Dni Poraja – jako gwiazda wieczoru (w roli supportu wystąpi natomiast… Kamil Bednarek)

 

  • kg
Najnowsze artykuły